banner1518

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Bu isme sahip olanlar adını değiştiriyor

Samsun Müftüsü’nün “Kuran’da geçiyor diye bu isimleri çocuğunuza koymayın” açıklamasının ardından, 4 kişi Aleyna ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu.

Samsun Haber 18.10.2012, 10:53 18.10.2012, 10:53
357
Bu isme sahip olanlar adını değiştiriyor
 İstanbullu bir baba, “Aleyna’nın ‘bela getiren’ anlamını öğrendik, ‘güvenilir” manasındaki Eslem olsun” dedi

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında sırf Kuran’da geçiyor diye bazı isimlerin çocuklara verilmemesini kaydederek, “Aileler çocuklarına Kuran’dan isim koymak isterken ismin anlamına çok dikkat etmeliler. Mesela Sanem ismi çocuğa verilmemeli, ‘Sanem’, put demektir. ‘Aleyna’ sıkça duyduğumuz bir isim ama anlamı bela, sıkıntı demektir’’ şeklinde açıklama yapmıştı. Müftünün açıklaması basında geniş yer bulurken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, açıklamayı, maksadını aştığı gerekçesiyle eleştirdi.

‘ANLAMINI YENİ ÖĞRENDİK’

Söz konusu açıklamaların ardından beklenen oldu ve 4 Aleyna isminin değiştirilmesi için dava açıldı. İstanbul Kâğıthane’de yaşayan K. Ailesi de mahkemeye başvururak kızlarının isminin değiştirilmesini istedi. Okan ve Aynur K., İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sundukları dilekçede 2002’de doğan kızlarına Aleyna ismini verdiklerini ancak yakın zamanda bu ismin “bela getiren” anlamına geldiğini öğrendiklerini kaydetti. Aile, kızlarına bir süredir “Eslem” (güvenilir manasında) diye hitap ettiklerini, kızları için ilerleyen yıllarda bir mağduriyet olmaması için isminin değiştirilmesini talep etti. Mahkemenin talebi nasıl değerlendireceği önümüzdeki günlerde belli olacak.2288 Aleyna var

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sisteminde Türkiye genelinde kaç kişinin Aleyna ismini taşıdığı yönünde bilgi var ancak istatistik yok. En yaygın kullanılan 2 bin 472 isim arasında Aleyna bulunmuyor. Bu ismin yaygınlık oranı 30 binde 1’den az. Türkiye genelinde 2 bin 288 kişinin Aleyna adını taşıdığı belirtiliyor. Bu isim her yıl 36 kişiye veriliyor.
Yorumlar (0)