banner1518

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Bafralı katiamcı, "kahraman" oldu - Samsun Haber

Türkiye’yi sözde ‘Pontus Soykırımı’ ile suçlama harekatının önde gelen isimlerinden Tamer Çilingir, Atina'daki 'Soykırım Suçu Uluslararası Konferansı'nda, Samsun'un  Bafra İlçesi'nde savunmasız Türklere karşı işlediği katliam suçları sabit olan Pontusçu Rum 'Eleni Çavuş' halk kahramanı olarak göstermesi tepkilere neden oldu

Samsun Haber 13.12.2019, 08:47 13.12.2019, 09:50
1916
Bafralı katiamcı, "kahraman" oldu - Samsun Haber

Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen ve Yunan hükümetinin de katılım sağladığı sözde 'Soykırım Suçu Uluslararası Konferansı'nda Bafra'da savunmasız ve masum Türklere karşı işlediği katliam suçları sabit olan Pontusçu Rum 'Eleni Çavuş' halk kahramanı olarak gösterildi. Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Meriç, konferansun amacının Türkiye'yi uluslararası platformda
zor durumda bırakmak olduğunu söyledi.

TAM BİR SKANDAL 

Milli Mücadele'nin başlangıcı 19 Mayıs 1919’un 100. yılında, Türkiye bu kez de sözde Pontus soykırımı iddiaları ile köşeye sıkıştırılmak isteniyor. Ortodoks Rumların katledildiği tek bir arşiv belgesi bile olmamasına rağmen, Yunanistan'ın başkenti Atina'da geçen hafta sonunda düzenlenen ve Yunan hükümetinin de katılım sağladığı sözde 'Soykırım Suçu Uluslararası Konferansı'nda, Samsun üzerinden tam bir skandal yaşandı.

KATLİAMCI ELENİ KAHRAMANMIŞ!

Pontusçu diasporanın Türkiye'deki uzantısı ve yıllardır sözde Pontus soykırımına ilişkin açıklamalarıyla bilinen Yazar Tamer Çilingir, Bafra'nın Nebiyan Dağı'nda 1924 yılına kadar yaptığı cinayet ve katliamlar nedeniyle İstiklal Mahkemesi'nce yakalanarak idam edilen 'Eleni Çavuş' isimli Rum çete başını 'halk kahramanı olarak' anlattı.

Atina'da yapılan ve uluslararasi katılımın olduğu, Yunan siyasi parti temsilcilerinin ve hükümetin de destek sağladığı sözde "Pontus soykırımı" toplantısında ilgi çeken bir sunum da Tamer Çilingir'den geldi. Çilingir, TBMM ve güvenlik güçlerinin kayıtlarına göre, Türklere karşı katliam yapan ve suçları tek tek suçlar sabit olan kişi Eleni Çavuş'u 'halk kahramanı ve özgürlük savaşçısı' ilan etti.

‘600 BİN GİZLİ RUM VAR’MIŞ

Mübadele Anlaşması'ndan sonra Türkiye'de kalan Rumlarla ilgili 'Müslümanlaştırma ve Türkleştirme' politikası izlendiğini, şehir kasaba ve köy isimlerinin değiştirildiği gibi iddiaları da gündeme getiren Çilingir, Karadeniz bölgesinde 600 binin üzerinde Hristiyan Pontuslu olduğunu da ileri sürdü.

SALİH MERİÇ’TEN SERT TEPKİ

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Salih Meriç, Atina'daki toplantının tam anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni hedef alan ve Türkiye'yi yeni bir sözde 'soykırım' yalanıyla köşeye sıkıştırmayı planlayan lobinin en son hareketi olduğunu belirterek, yaklaşık 5 yıldır federasyon olarak bu konuda uyarılarda bulunduklarını belirtti. Pontus diasporasının yaptığı bu toplantının Yunanistan devleti tarafından da en üst düzeyde desteklendiğini, açılış oturumuna Yunanistan Başbakanı'nın da katıldığını ifade eden Meriç, "Son olarak Eleni Çavuş denilen kişi Samsun'da yaşayan Bafralı bir Rum. TBMM ve jandarma kayıtlarına göre eşkiyalık yapan, bir çok Türk'ün öldürülmesinden sorumlu olan kişi. Bafra'daki köy baskınları olsun, Bafra kuşatmasında da aktif olarak yer almış bir çeteci. Ama onlara göre bir halk kahramanıdır" diye konuştu.

SOYKIRIM YALANINI ANLATIYORLAR

Bütün bunların amacının 1923 sonları dağılmış Pontusçu Rumları örgütleyerek, Anadolu üzerindeki menfaatlerini diri tutmak olduğunu dile getiren Meriç, "Bunu da Yunanistan'daki eğitim kurumlarında, kitaplarında, yaptıkları kültürel faaliyetlerin içerisinde de kullanıyorlar. Bizler 19 Mayıs'ın 100'üncü yılını kutlarken onlar Pontus soykırımının 100. yılı diye  tüm dünyaya anlatıyorlar. Bizim bu lobilerin bu çabalarını boşa çıkarmak için uluslararası toplantılarda ve yurtdışındaki faaliyetlerde akademik yayın ve etkinliklerimizi daha da artırmamız gerekiyor. İngiliz, Rus ve Alman bilim adamlarını da davet ederek, uluslararası saygınlığı olan çalışmaları mutlaka hayata geçirmeliyiz" dedi.

Gülsüm ATİK  

Yorumlar (1)
Hüseyin ZORLU 1 yıl önce
Salih Meriç size kesinlikle katılıyorum yapılması gereken çok şey var diye düşünüyorum her zaman devletimizin ve sizin emrinizdeyiz