banner1518

banner1608

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Atakum'da tarihi karar! Cemevine ibadethane statüsü - Samsun Haber

Atakum Belediye Meclisi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait Atakum Cemevi'ne 'ibadethane' statüsü veren kararı, oyçokluğuyla kabul etti

Samsun Haber 07.12.2019, 12:06 07.12.2019, 12:39
1656
Atakum'da tarihi karar! Cemevine ibadethane statüsü - Samsun Haber

Atakum Belediye Meclisi'nde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'ne ait cemevinin 'ibadethane' sayılmasına ilişkin teklif, AK Parti ve MHP'li 13 üyenin ret oyuna karşılık, CHP ve İYİ Partili 17 meclis üyesinin oylarıyla kabul edildi. Bu kararla, Karadeniz'de ilk kez bir ilçe belediyesi, cemevine 'ibadethane' statüsü verdi.

ÜÇÜNCÜ KEZ MECLİSTE GÖRÜŞÜLDÜ
Atakum Belediye Meclisi aralık ayı toplantısı Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci başkanlığında gerçekleştirildi. 4 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclisin en önemli gündem maddesi, sık sık tartışmalara neden olan ve Atakum Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri, geçen ay meclise sunduğu cemevinin ‘ibadethane sayılması’ teklifi oldu. 

HAYATIN OLAĞAN AKIŞI
Atakum Belediyesi sınırları içerisinde yer alan cemevinin, Kasım ve Aralık ayı meclis toplantılarında, ibadethane statüsünde tanınması ile ilgili yasal bir süreç yaşandığını hatırlatan Ermiş, "Bu karar, AİHM kararları doğrultusunda, Anadolu’nun birçok şehrinde cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi, hayatın olağan akışında sayılıyor. Samsun'da bu süreç maalesef sancılı yaşandı. Bilinmelidir ki; cemevimizin ibadethane statüsünde tanınmış olması, yolumuzu değiştirmeyecek" diye konuştu.

Merve İLHAN-Cemal Said KAPTAN 

Yorumlar (0)