Samsun'da mutlaka gidilmesi gereken bir yer... Nebiyan Yaylası

Samsun'un eşsiz doğası Nebiyan Yaylası'nda şehrin tüm yorgunluğunu arkanızda bırakıp, huzuru bulabilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler 17.04.2021, 22:33
648
Samsun'da mutlaka gidilmesi gereken bir yer... Nebiyan Yaylası

Samsun'da mutlaka gidilmesi gereken bir yer... Nebiyan Yaylası  Samsun'un eşsiz doğası Nebiyan Yaylası'nda şehrin tüm yorgunluğunu arkanızda bırakıp, huzuru bulabilirsiniz.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığın tarafından turizm merkezi olarak ilan edilen Nebiyan Dağı, Samsun şehir merkezinin 28 km batısında, 19 Mayıs İlçe merkezinin 30 km güneyinde bulunuyor.

1224 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek noktalarından biri olan Nebiyan Dağı, ormanları, yaylası ve suyu ile Karadeniz Bölgesi'nin adeta seyir terası konumunda.

Nebiyan Yaylası olarakta anılan alanda; oto tırmanma, yayla turizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir. Dağın zirvesi mutlaka görülmesi gereken bir alan olup bölgesindeki en yüksek zirveye sahiptir. Eski dönemlerde yangın kulesi olarak kullanılan yapı ise zirve noktasındaki görülmesi gereken yapılar arasındadır. Bölge ayrıca doğal içme suları ilede ünlüdür.


ADETA BİR DOĞA HARİKASI
Nebiyan Dağı'ndaki orman ve şelale her mevsim bünyesinde farklı güzellikleri barındırıyor, özelikle sonbaharda mevsimin bütün özeliklerini yansıttığı için fotoğraf tutkunlarını çektmeye devam ediyor. Türkiye'de sadece Karadeniz bölgesinde bulunan orman güllerinin keskin kokusuyla Nebiyan ormanlarına ayrı bir hava katıyor. Nebiyan Dağı ve ormanını ziyaret etmek için gelenler, konaklamak için kamp ya da çadır kurabilir. Bölge adeta cennetten düşen bir doğa harikasıdır. Karadeniz'in seyir terası niteliğindedir. Başlı başına bir oksijen deposu olan Nebiyan Dağı ve ormanının saklı bir cennet gibi doğaseverlerin uğrak yeri olması bizi mutlu ediyor. Ülkemiz açısından da önemli yere sahip olan kayın ormanları, ilkbaharda sarıya çalan açık yeşil rengiyle, sonbaharda ise nefes kesen kızılıyla ziyaretçileri karşılıyor. Yağlı kayın meyveleri de kuşların ve yaban hayvanlarının en önemli besin kaynağını oluşturuyor.

SUYU İLE ÜNLENMİŞ
Nebiyan dağı ve nebiyan ormanları doğa turizmi, yayla turizmi ve spor turizmi açısından oldukça potansiyel taşımaktadır. Nebiyan sivrisinin 10 mt. aşağısında, genişliği 2 mt. derinliği tam olarak ölçülemeyen bir mağara bulunmaktadır. Nebiyan Dağı halk arasında "sivri" ve bazı kaynaklarda da "bünyan dağı" diye geçsede bölgenin genel ismini almıştır. Yaklaşık 1240 metre yüksekliğiyle Samsun'un en yüksek dağlarından biridir. En tepesinde yer alan yangın gözetleme kulesi eski zamanlarda kullanılmış olsa da günümüzde kullanılmamaktadır. Bölge, ayrıca yaz ortasında bile buz gibi olan Nebiyan suyu ile de ünlüdür.

NASIL GİDİLİR?
Samsun merkezden gitmek isteyenler Samsun-Sinop karayolunu takip ederek, 19 Mayıs İlçesi’nde Atatürk Bulvarı üzerinden Fatih Caddesi istikametine sapmaları gerekiyor. Bu yol güzergahı üzerinde yaklaşık 30 kilometre gidildikten sonra Nebiyan Dağı’na ulaşmış olacaklar. 

Yorumlar (1)
Natavan Aleskerova 6 ay önce
Ben gittim çok güzel bir yer, mutlaka sizde gidin.