banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'da gezilecek yerler: Nebiyan Dağı ve Yaylası

Samsun Haber: Karadeniz'in eşsiz doğasında, Nebiyan Yaylasında şehrin tüm yorgunluklarını arkanızda bırakabilirsiniz..

Samsun Gezilecek Yerler 05.09.2017, 13:44 23.09.2017, 11:03
5330

Samsun Haber - Orta Karadeniz bölümünde, Samsun şehir merkezinin 28 km batısında, 19 Mayıs İlçe merkezinin 30 km güneyinde bulunan Nebiyan Dağı; 1224 mt. yüksekliğiyle bölgenin en yüksek noktalarından biridir. Kültür ve Turizm Bakanlığın'ca turizm merkezi olarak ilan edilen Nebiyan Dağı, ormanları, yaylası ve suyu ile Karadeniz Bölgesi'nin adeta seyir terası konumunda.

EN YÜKSEK ZİRVEYE SAHİP
Nebiyan Yaylası olarakta anılan alanda; oto tırmanma, yayla turizmi, dağcılık, yürüyüş-tırmanış, foto safariler yapılabilir. Dağın zirvesi mutlaka görülmesi gereken bir alan olup bölgesindeki en yüksek zirveye sahiptir. Eski dönemlerde yangın kulesi olarak kullanılan yapı ise zirve noktasındaki görülmesi gereken yapılar arasındadır. Bölge ayrıca doğal içme suları ilede ünlüdür.

SUYU İLE ÜNLÜDÜR
Nebiyan dağı ve nebiyan ormanları doğa turizmi, yayla turizmi ve spor turizmi açısından oldukça potansiyel taşımaktadır. Nebiyan sivrisinin 10 mt. aşağısında, genişliği 2 mt. derinliği tam olarak ölçülemeyen bir mağara bulunmaktadır. Nebiyan Dağı halk arasında "sivri" ve bazı kaynaklarda da "bünyan dağı" diye geçsede bölgenin genel ismini almıştır. Yaklaşık 1240 metre yüksekliğiyle Samsun'un en yüksek dağlarından biridir. En tepesinde yer alan yangın gözetleme kulesi eski zamanlarda kullanılmış olsa da günümüzde kullanılmamaktadır. Bölge, ayrıca yaz ortasında bile buz gibi olan Nebiyan suyu ile de ünlüdür.

TAM BİR DOĞA MUCİZESİ
Nebiyan Dağı'ndaki orman ve şelale her mevsim bünyesinde farklı güzellikleri barındırıyor, özelikle sonbaharda mevsimin bütün özeliklerini yansıttığı için fotoğraf tutkunlarını çektmeye devam ediyor. Türkiye'de sadece Karadeniz bölgesinde bulunan orman güllerinin keskin kokusuyla Nebiyan ormanlarına ayrı bir hava katıyor. Nebiyan Dağı ve ormanını ziyaret etmek için gelenler, konaklamak için kamp ya da çadır kurabilir. Bölge adeta cennetten düşen bir doğa harikasıdır. Karadeniz'in seyir terası niteliğindedir. Başlı başına bir oksijen deposu olan Nebiyan Dağı ve ormanının saklı bir cennet gibi doğaseverlerin uğrak yeri olması bizi mutlu ediyor. Ülkemiz açısından da önemli yere sahip olan kayın ormanları, ilkbaharda sarıya çalan açık yeşil rengiyle, sonbaharda ise nefes kesen kızılıyla ziyaretçileri karşılıyor. Yağlı kayın meyveleri de kuşların ve yaban hayvanlarının en önemli besin kaynağını oluşturuyor.

NASIL GİDİLİR?
19 Mayıs İlçesinden:Samsun-Sinop yolu üzerinden ilerlerken şehir merkezindeki ışıklara geldiğinizde, Samsun istikametinden geldiğinizde sol,Bafra istikametinden geldiğinizde sağ tarafa sapmanız gerekir.


 
       

Yorumlar (0)