banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'da gezilecek yerler: Ladik Gölü!

Samsun Haber: Samsun'da gezilecek yerler arasında önemli turistik yerlerinden biri olan Ladik Gölü yer almaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler 19.10.2017, 15:02 19.10.2017, 15:05
1683
Samsun'da gezilecek yerler: Ladik Gölü!

Samsun Haber - Samsun'un Ladik ilçesi, Akdağ Kayak Merkezi ile ön plana çıksa da Ladik Gölü de ilçenin önemli turistik yerlerindendir.

GÖRÜLMEYE DEĞER DOĞA GÜZELLİĞİ
Ladik ilçesinin doğu tarafında bulunan Ladik Gölü, 870 hektarlık bir alana yayılmıştır. İlgi çekici bir sit alanı olan Ladik Gölü'nde yüzen adacıklar (Torf Madeni) yer almaktadır. Yüzen adacıklar ile ilgili Türkiye'de ön plana çıkan yer, Bingöl Yüzen Adalar'dır. Ladik Gölü'nün etrafı dağ ve orman manzarası ile çevrelidir ve görülmeye değer bir doğa güzelliği oluşturmaktadır.

BALIKÇILIK
Ladik Gölü'nde balıkçılık faaliyetleri de yürütülmektedir. Gölde turna balığı, tatlı su levreği, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türleri yaşamaktadır. Bu balık türlerinin yanı sıra bölgede tatlı su ıstakozu da bulunmaktadır.

KUŞ TÜRLERİ AÇISINDAN ZENGİN
27 Temmuz 1997 tarihinde gölde kuş gözlem gezisi yapılmıştır. Gezi sonuçlarına göre bölgede Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Erguvanı Balıkçıl, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzunbacak, Kızkuşu, Yeşil Düdükçün, Karabaş Martı, Gümüş Martı, Sumru, Küçük Sumru, Ak Kanatlı Sumru ve Turna kuş türleri tespit edilmiştir. Bu kuş türlerinin yanı sıra Kaya Güvercini, Tepeli Toygar, Tarlakuşu, Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu ve Boğmaklı Ardıç türleri de gölün diğer kuşlarıdır. Zengin kuş türleri nedeniyle Ladik Gölü, Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olarak nitelendirilmektedir.

MAVİ GÖL TESİSLERİ
Ladik Gölü kenarında Ladik Belediyesi'nin inşa ettiği Mavi Göl Tesisleri bulunmaktadır. Yaz-kış hizmet veren Ladik Göl Tesisleri'nde ziyaretçiler için hazırlanmış olan kamelyalar, restoran, deniz bisikleti işletmesi ve rekreasyon alanları bulunmaktadır.

LADİK GÖLÜ'NE NASIL GİDİLİR ? NEREDE ? ULAŞIM
Ladik Gölü, Ladik ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Samsun-Amasya Taşova karayolunun hemen kenarında bulunan Ladik Gölü, Samsun şehir merkezine ortalama 85 kilometre uzaklıktadır. Samsun'dan Taşova'ya giden otobüsler kullanarak göle ulaşmak mümkündür. Özel araç ile Ladik Gölü'ne gidecek olanlar ise Samsun-Havza karayolu üzerinde bulunan Ladik sapağından sapıp ve Ladik ilçesini geçtikten sonra yol kenarındaki göle ulaşabilir

ÇEVRESİNDE YAPILAŞMAYA İZİN YOK
Göl, SİT alanı olarak ilan edilmiş olup, çevresinde yapılaşma izni yoktur. Gölün çevresindeki dağ ve orman manzaraları insanı dinlendiren bir atmosfere sahiptir. Gölde; tahta balığı, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balıklar bulunduğu için, balıkçılık turizminde önemli bir yeri vardır. Ladik Gölü'nde yelken yarışları ve sörf yapmak da mümkündür. 

Samsun Ladik'te bulunan göl, şehirde yapacağınız en huzurlu gezilerden biri olacak. Farklı bir macera için veya sadece dinlenmek için Ladik Gölü'nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yorumlar (0)