banner1571

banner1567

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'da gezilecek yerler: Kent Müzesi!

Samsun Haber: Samsun'da gezilecek yerlerden birisi de Kent Müzesi...

Samsun Gezilecek Yerler 09.10.2017, 15:13 09.10.2017, 15:26
205
Samsun'da gezilecek yerler: Kent Müzesi!

Samsun Haber - Kentin tarihi mekânlarını koruyan, onları yaşatan, kenti geçmiş birikimi ile buluşturan bir anlayışın gelişmesine ortam hazırlayan Kent Müzeleri, doğal ve kültürel mirası koruma ve yaşatma bilincini kentli ile paylaşmayı amacı ile Samsun Büyükeşehir Belediyesi Tarafından Devlet Demir yollarına ait 2 adet lojman ve bir adet lokalin bulunduğu alanda restore edilerek Samsun Kent Müzesi haline dönüştürülmüştür.

İki bölümden oluşan müzenin bir kısmında kentin tarihi, bir kısmında ise sosyal ve ekonomik yaşamı anlatılıyor. Müzede modellerle kent ekonomisi için çok önemli olan tütün üretiminin aşamaları da yer alıyor. Samsun kıyılarında yaşayan balık türleri hakkında de bilgiler veriliyor. Oluşturulan Samsun mutfağında kentte yapılan yemekler tanıtılıyor. Müzenin bir bölümünde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelişiyle başlayan Kurtuluş Savaşı süreci anlatılıyor.
 
Samsun Kent Müzesi, Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan bir müze. 12 Şubat 2013 tarihinde ziyaretçilere açılan müzede Samsun'un sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgilerin ve malzemelerin sergilenmektedir. Müze ilk yetmiş gün içerisinde 20 bin ziyaretçi çekmiştir. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği'nin jüri özel ödülüne layık görülmüştür.
 

GEÇMİŞİ
Müzenin yer aldığı bina Samsun'un demiryolları tarihinde önemli bir konumda bulunmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryollarına verilen önem aynı şekilde demiryolları çalışanlarına da verilemekte ve çalışanlara lojmanlar tahsis edilmekteydi. Müzenin sac ayaklarını oluşturan iki ahşap bina da 1928 yılında Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak inşa edilmiştir. İki katlı bu binaların ilk katları ofis ikinci katları ise lojman olarak kullanılmaktaydı. Cumhuriyet Caddesi tarafından bulunan ek bina ise 1936 yılında inşa edilmiştir ve uzun yıllar Samsun Demirspor'un lokali olarak kullanılmıştır. 19 Şubat 1945 tarihinde kurulan Samsun Demirspor'dan önce Samsun demiryolu çalışanları 1929 yılında Şimendifer SK adıyla bir kulüp kurmuşlardı. 1945 yılında bu kulüp Samsun Demirspor adını aldığında bu ek bina da kulübe tahsis edilmiştir.

SAMSUN KENT MÜZESİ'NDE NELER VAR?
Samsun Kent Müzesi; A1, B1, B2, B3, C1, C2 ve C3 şeklinde 7 kısımdan oluşmaktadır. Müzenin giriş kısmı olan A1 bölümünde Samsunlu ünlüler, Samsun'un kronolojik tarihi, Kurtuluş Savaşı 
sırasında Samsun ve Samsun'un geçmişte en önemli geçim kaynağı olan tütüncülük hakkında bilgi verilmektedir.

Müzenin B1 kısmında Samsun'da yaşanan mübadele ve göçler, Samsun'daki afetler, müze binasının tarihçesi, ve Samsun'un eski görsellerinden oluşan bölümler bulunmaktadır. B2 kısmında Cumhuriyet döneminde Samsun, Atatürk ve Samsun, Samsun'un vekilleri, Samsun'un valileri, Samsun'un belediye başkanları ve şehrin demografik yapısı hakkında bilgiler sergilenmektedir. B3 kısmında ise Samsun'un tarihi yapıları, mimari yapıları, ulaşım tarihi gibi bilgiler bulunuyor.

Müzenin C1 kısmında Samsun'da ve Karadeniz'de balıkçılık ile ilgili bilgiler ve balmumu Heykelleriyle beraber çeşitli görseller bulunuyor. C2 kısmında Samsunspor'un ve Samsun'da sporun tarihi, Samsun eğitiminin tarihi, Samsun iletişiminin tarihi, Samsun coğrafi yapısı, Samsun ekonomisi ve Samsun'da turizm ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Samsun Kent Müzesi'nin C3 bölümünde ise Samsun'un sağlık, yemek, kültür, sanat tarihinin yanı sıra düğün gelenekleri gibi kısımlar bulunuyor.
 

Yorumlar (0)