banner1620

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Karadeniz Turizm Cenneti

Türkiye'nin önemli turizm kaynaklarını bünyesinde barındıran Vezirköprü, doğal güzellikleriyle gelenleri büyülüyor. Peki Vezirköprü'de nerelere gidilir? Vezirköprü'de ne yenir? Vezirköprü'de nereler gezilir? Bütün cevapları haberimizde...

Samsun Gezilecek Yerler 18.07.2018, 11:50 15.01.2021, 00:20
15082
Karadeniz Turizm Cenneti

Samsun'un güzide ilçelerinden biri olan Vezirköprü, doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor. Vezirköprü ilçesi Samsun il merkezine 110 km uzaklıkta yer alan küçük ama bir o kadar büyüleyici bir ilçedir. Vezirköprü ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Kanyonuyla, camisiyle, köprüsüyle, tarihi dokusuyla insanlara akılda kalıcı bir güzellik sunan Vezirköprü, her konuda gelişme yolunda ilerlemektedir. Vezirköprü'de bulunan tabiat parkı aile olarak giden ziyaretçilere temiz hava alma imkanı sunmaktadır.

ESKİ DÖNEMLERE UZANAN BİR TARİH

İlçenin geçmişi, adeta insanlık tarihi kadar eskidir. Bölgenin Kızılırmak nehrinin en verimli bölgesinde yer alması ve oldukça sulak bir bölgede bulunması, her dönem insan yaşamı için uygun koşulları oluşturmuştur. Önceleri Hititler ile başladığı düşünülen Vezirköprü tarihinin sonraki araştırmalar sonucunda daha eski dönemlere kadar uzandığını ortaya koymuştur. Halen yasal olarak yapılan kazılarda tarihe öncülük eden eşyalar çıkmaktadır.

Vezirköprü ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

VEZİRSUYU TABİAT PARKI
Vezirköprü ilçe merkezine yaklaşık 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat parkı karayolu üzerinde bulunmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Tabiat parkı içinde halı saha, kır gazinosu, voleybol ve basketbol sahası, büfe, yürüyüş yolları, seyir terası, piknik alanı ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat Parkı yeşil ile mavinin muhteşem uyumu ile ilçenin en güzide yerlerindendir. Bu tabiat parkı piknik, doğa sporları dışında amatör balıkçılık, jet ski, yelken gibi su sporları yapma imkanı da sunmaktadır. Doğası ve temiz havası ile her yıl binlerce ziyaretçi alan Vezirsuyu Tabiat Parkından buraya 7 km uzaklıkta yer alan eşsiz bir güzelliğe sahip Şahinkaya Kanyonuna tekne ile geçebilirsiniz. Doğa sporları imkanı sunan tabiatparkı, çocukların da güzel vakit geçirmesine olanak sağlamaktadır.

ŞAHİNKAYA KANYONU
Vezir Köprü ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Altınkaya Baraj Gölünde bulunan Şahinkaya Kanyonu dik yamaçları ile dağcıların gözde yerlerindendir. Kendine has güzelliği ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Şahinkaya Kanyonu ilçenin en dikkat çeken doğal yeridir. Barajın en dar yeri olan Şahinkaya Kanyonu kayalara oyulan barınakları ve tarihi kral mezarları ile tarih severlere keyifli anlar yaşatmaktadır. Vezirköprü ilçesinde yer alan adeta saklı cenneti andıran Şahinkaya Kanyonu  görülmesi gereken yerlerdendir. Kanyonda güzel zamanlar geçirirken, en güzel doğa fotoğraflarını da siz çekebilirsiniz. Dilerseniz, hiç unutmayacağınız bir doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.

KUNDUZ GEYİK ÇİFTLİĞİ
Vezirköprü ilçesinde Kunduz Dağında yer alan geyik çiftliği 1984 yılında açılmış ve gelişerek ilçenin en önemli merkezi haline dönüşmüştür. Kunduz Ormanın eşsiz manzarası içinde yer alan çiftlikte geyikler doğal yaşamına uygun bakılıyor ve yeterli seviyeye gelen geyikler doğal yaşama bırakılarak özgürce yaşamaları sağlanmış oluyor. Vezirköprü ilçesinin en çok turist alan yeri olan geyik çiftliğini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Hem çocuklarınız hem de siz geyiklere yakından bakmanın keyfine doyamayacaksınız.

Kunduz Yaylası'da Veziroff

Vezirköprü Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü Derneği 08/07/2010 tarihinde kurulmuştur. Vezirköprü Offroad kurulduğu yıldan itibaren bölgede “Offroad Oyunları” adı altında yarışlar düzenlemeye başlamıştır. Daha sonra bu sporun bir üst sınıfı sayılabilecek “Mahalli Yarışlar” düzenleyerek bölgede organizasyonlar yapmaya devam etmiştir. 2014 yılında bir ilke imza atarak bölgede ilk defa Ulusal çapta “Trial” yarışı kulüp tarafından Vezirköprü Kunduz Ormanları”nda düzenlenmiştir. Kunduz Ormanları'nın yer şeklleri açısından spora uygunluğu tartışmasız tüm spor severleri buraya çekmektedir. Ayrıca yaylada özgürce temiz hava almanın, çocuklarınız ve ailenizle birlikte zaman geçirmenin keyfine varabilirsiniz.

TACETTİN PAŞA CAMİİ
Vezirköprü ilçesine bağlı Çanaklı Mahallesinde yer almaktadır. 1494 yılında yapılan camii 1945 yılında depremden dolayı tamamen yıkılmış ve olduğu yerde yeniden yapılmıştır. Günümüzde hala kullanılmakta olan Tacettin Paşa Camisi ilçenin önemli tarihi yapılarındandır. Tarihi dokusuyla çokça ziyaretçi çeken camiye dışarıdan baktığınızda, kısa bir tarih gezisi yapmış olursunuz. Ayrıca bölge halkı halen bu tarihi dokuya sahip çıkmanın güzelliklerini yaşamaktadırlar.

KURT KÖPRÜ
Vezirköprü ilçesine bağlı Tekkekıran Köyüne 3 km uzaklıkta yer almaktadır. İstavroz Çayı üzerinde bulunan Kurt Köprü 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İki sivri kemerli gözden oluşan köprü Tekkekıran ve Kayabaşı Köylerini birbirine bağlamaktadır. Günümüzde yapılan onarımlardan sonra kullanılan köprü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Bölge Selçuklu ve Osmanlılardan kalan tarihi dokusunu günümüze kadar koruyabilmiştir. Bedesten ve Arasta, Kale Hamamı, Çifte Hamam, Taşkale Camii, Şifa Hamamı, Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Kurşunlu Camii, Saat Kulesi, Ganioğlu Çeşmesi, Namazgâh Çeşmesi, Taş Han, Yukarı Nalbant Camii, Şehit Müftü Türbesi ve Kibar Ali Evi bölgede bulunan tarihi mekânlardır. Bu tarihi mekanların dışında Osmanlı İşletmesi’ne bağlı olarak işletilen Çamlık, yerli halkın en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Bölgeye en yakın ormanlık alan olan Kunduz Ormanları ve civarda bulunan Bağ aralığı, Kaylar Bağları ve Altınkaya Barajı da en çok ilgi gören mesire alanlarıdır. Dilerseniz siz de bu alana giderek burada piknik yapabilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, mükemmel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

KONUMU VE EKONOMİK BİLGİLERİ
Samsun iline bağlı olan Vezirköprü, Karadeniz Bölgesi’nin tam ortasında yer almaktadır. Denizden yüksekliği 339 metredir ve çevresindeki tepeler sebebi ile çukur bir görüntü sergilemektedir. İlçenin Kızılırmak tarafı ormanlık bir bölgedir. Bölgenin genel olarak geçim kaynağı hayvancılık, tarım ve orman ürünleridir. Tarımda en fazla tahıl ürünleri, sebze ve meyve ön plana çıkmaktadır. Bölgede faaliyet gösteren kereste fabrikası dışında sanayi gelişmemiştir.

VEZİRKÖPRÜ’DE NE YENİR?
Yörenin en meşhur ve en önemli yemeği keşkektir. Keşkek genelde düğünlerde yapılması ile bilinir. Bu yemek üzerine etli nohut içeren yahni eklenerek servis edilir. İlçenin en meşhur yemekleri, süzme yoğurt yani katık kullanılarak yapılan yemeklerdir. Bunların bazıları; mecik, katıklı ekmek, katık böreği, katık sündürmedir. Katık kullanılan yemekler dışında da ön plana çıkan yemekleri; orman ve tandır kebabı, kuzu çevirmesi ve çeşitli hamur işi yiyeceklerdir. Ayrıca Karadeniz bölgesinde yapılan bir çok yemek Vezirköprü'de halen ilk günkü haliyle, değişmeden yemekseverlere sunulmaktadır.

VEZİRKÖPRÜ’DE NEREDE KONAKLANIR?
Bölgenin en özel konaklama tesisi, Kunduz Ormanları bölgesinde bulunan geyik üretme çiftliği içindeki tesistir. 60 yatak kapasiteli tesis, doğa ile iç içe bir konfor sunmaktadır. Taşhan da ayrıca tarihi dokusu ile kalınabilecek özel mekânlar arasında bulunmaktadır. Öğretmenevi de konaklanabilecek yerler arasındadır.

VEZİRKÖPRÜ’YE NASIL GİDİLİR?
İlçenin ana ulaşımı karayolu ile sağlanmakta olup her gün İstanbul, Samsun, Bursa ve Ankara’ya otobüs seferleri düzenlenmekte. Ayrıca Havza ile Durağan ilçelerinden de Vezirköprü’ye minibüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Sizler de bir gününüzü bu güzel ilçeye ayırırsanız, asla pişman olmazsınız...

Samsun'un turizm cenneti veziköprü ve Samsun Haber'lerini samsungazetesi.com'dan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)