banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Soğuk havada azalan su tüketimine dikkat

Yaz aylarında sıcak hava ve harcanan enerjiyle doğru orantılı olarak artan su tüketimi kış aylarında büyük oranda düşüş gösteriyor. Bu düşüş kimi zaman bir günde tüketilmesi gereken su miktarının yarısından daha da az olabiliyor. Bu dumu başta böbrekler olmak üzere birçok organı olumsuz etkiliyor.

SAĞLIK 08.01.2020, 11:54
112
Soğuk havada azalan su tüketimine dikkat

Soğuk havalarla birlikte düşen metabolizma hızının, su tüketimine olan isteği azalttığını belirten Türk Böbrek Vakfı Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın, “Oysa vücudumuzun soğuk havalarda gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlardan biri de sudur. Bu yüzden kışın da yazın tüketilen miktarda su tüketmek son derece önemlidir” diyor.

BİTKİ ÇAYLARINDAN DESTEK ALINABİLİR

Bitki çaylarının, hem mevsimsel hastalıklardan korunmak hem de günlük sıvı ihtiyacını karşılamak için de tüketilebileceğini belirten Aydın, soğuk günlerde istenilmese de günde 2 -2,5 litre su tüketilmesinin gerekliliğine değindi, sıvı tüketimini kolaylaştırmak için ıhlamur, adaçayı, kuşburnu çayı ve açık çay gibi içeceklerin tercih edilebileceğini belirtiyor.

YETERLİ SU TÜKETİMİ İLE:

Vücutta oluşan toksinlerin atılması, gribal enfeksiyon ve zararlı virüslerden korunulması, vücut fonksiyonlarının yeterli çalışması, metabolizma dengesinin sağlanması, vücuttaki pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi mümkün oluyor.

SIVI ALIMINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ARTTIRMAK GEREKİR

Diyetisyen Aydın, gece boyunca uyuyan metabolizmayı uyandırmak için güne bir bardak su ile başlanması gerektiğine dikkat çekerek şöyle konuşuyor: “Böbrek sağlığının koruması için sıvı tüketimi hayati önem taşıyor. Azalan su tüketimine karşı atılacak bir diğer adım ise fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Artan fiziksel aktivite vücudun su ihtiyacını arttıracak ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.”

BÖBREK YETMEZLİĞİ HASTALARI DAHA DİKKATLİ OLMALI

Su tüketimini böbrek hastaları açısından değerlendiren Türk Böbrek Vakfı, Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin ise; “Böbrek hastalıklarında kışın da su içmek aynı derecede önemlidir. Özellikle böbrek yetmezliği olan hastaların fonksiyon gören böbrek hücreleri azaldığı için kalan hücreler üzerine daha fazla iş düşer. Bir diğer ifadeyle, daha az hücre ile daha fazla zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak gerekir. Bu nedenle böbreğe gelen kan dolayısı ile sıvıyı arttırmak için ağızdan yeterli sıvı alınmalıdır. Hava sıcak değil diye suyu az içmemeli, yeterli sıvı alımına dikkatli bir şekilde özen gösterilmelidir” şeklinde konuşuyor.

Yorumlar (0)