Covid 19 aşı randevusu nasıl alınır? Korona Aşı randevusu alma ekranı

Koronavirüs aşısı olmak isteyenler, covid aşı randevusu nasıl alınır? sorusunun yanıtını arıyor. İşte e-nabız aşı randevusu alma ekranı ve detaylar

SAĞLIK 09.04.2021, 23:01 09.04.2021, 23:05
306
Covid 19 aşı randevusu nasıl alınır? Korona Aşı randevusu alma ekranı

Covid 19 aşı randevusu nasıl alınır? Korona Aşı randevusu alma ekranı Covid aşı randevusu almak isteyenler araştırmalarını hızlandırdılar. Kovid-19'a karşı toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için sürdürülen aşılama programı tüm hızıyla uygulanmaya devam ediliyor. Peki, covid aşı randevusu nasıl alınır? İşte e-nabız aşı randevusu alma ekranı ve detaylar

Aşı randevusu alma ekranı yoğun ilgi görüyor. Kovid-19 aşısı olacak olan öncelikli gruptaki vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor. Aşı randevusu sırasında tercih eden vatandaşlara BioNTech aşısının birinci dozu da uygulanmaya başlandı.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR? 

Öncelikli grupta olan vatandaşlar "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazarak 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI-TIKLAYINIZ

ALO 182 ÜZERİNDEN DE RANDEVU ALINABİLİYOR 

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri gibi), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar bulunuyor. Takvime göre, 50-64 yaşlarındaki bireyler de ikinci aşamada Kovid-19 aşısı olacak.

Üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

Yorumlar (0)