Beyin gücüyle hamile kaldı

Genç kızlığından bu yana adet görmeyen Güler'in yumurtalıkları gelişmedi. Çocuk özlemi çeken genç kadın, beynine uygulanan tedaviyle mutlu haberi aldı

SAĞLIK 21.09.2012, 15:35 21.09.2012, 15:35
290
Beyin gücüyle hamile kaldı
 Konya'da tıp dünyasında yenilik olarak yerini alacak bir başarıya daha imza atıldı. Kerem (27) ve Güler Çakır (29) çifti, 5 yıl önce evlendi. Çocuk sahibi olamayan genç çift, evliliklerinden bir yıl sonra birçok hastaneye başvurdu. Güler Çakır, gittiği hastanelerde genç kızlığından bu yana adet görmediği için yumurtalıklarının gelişmediğini ve çocuk sahibi olamayacağını öğrendi. Ümitlerini kesen Çakır çifti, bir yıl önce Konya Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'ne gitti. Burada uygulanan tedavi sonrası Güler Çakır, hamile kaldı. 7 aylık hamile olan ve bir kız çocuğu bekleyen genç kadın, bebeğini kucağına alacağı günü özlemle bekliyor. Güler Çakır, 'Bebeğim karnımda kıpırdayana kadar hamile olduğuma inanamadım. Çok farklı duygular içindeyim. Şimdi 7 aylık hamileyim. Bebeğimizi kucağımıza alacağımız günün hayalini sabırsızlıkla bekliyorum. Bebeğimle yaşayacağım çok hayalim var ' diye konuştu.

DOKTORU NASIL BAŞARDI
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek İncesu, çocuk sahibi olmak için kendilerine başvuran hastaları Güler Çakır'ın muayenesinde 'adet görememe sendromu ' rahatsızlığı teşhisinin konulduğunu dile getirdi. Bu tür rahatsızlığı bulunan kişilerin tüp bebek tedavisiyle bile hamile kalma olasılıklarının çok düşük olduğunu vurgulayan İncesu, hastalarına yüksek dozda ilaç tedavisi uyguladıklarını belirterek, şunları ifade etti: 'Hormon eksikliği nedeniyle beynin kontrolünde olan yumurtalıklar üretmiyordu. Biz yumurtalıkları harekete geçirdik. Beyin bir türlü yumurta üretimini başlatamıyordu. Yumurta için gereken iki hormonun eksikliğini gördük. Bu yönde uygulanan tedaviler sonrası hastanın yumurta üretimini başlattık. Tüp bebek yöntemiyle Güler Çakır, hamile kaldı. İlk 10 hafta bizim gözetimimizde hamileliğini geçiren Güler, şimdi 7 aylık hamile. Bir kız çocuğu dünyaya getirecek. ' İncesu, bu yöntemle artık kadınların çocuk sahibi olabileceklerini kaydetti.
Yorumlar (0)