RAMAZAN AYI VE BU AYA ÖZGÜ ORUÇ İBADETİ


15.k görüntülenme

Yarın Ramazan ayının birinci günü oruca başlıyoruz. (Sağlığı oruç tutmaya uygun olanlar için, tutamayacak olan oruç tutmuş gibi sevap almaları yüce Allah ayetinde açıklamıştır. İleride o konulara değineceğiz.).
Bugün ise Ramazandan önceki Şaban ayının son günüdür. Bugüne dini anlamda Yevm-u Şek” (Kuşkulu gün) denir. Bugün oruç tutulmaz. Yarın başlayacağımız oruca hazırlık yaparız. 
Ramazan ayı Ay takvimine göre adlandırılmış bir aydır. İslam’ın yüce kitabı Kur’ân’da “kim bu aya ulaşırsa, onu oruçlu geçirmesi” buyurulmaktadır(Bakara Suresi,2/184). 
Bugün orucun dördüncü günündeyiz elhamdülillah. Bir başladın mı, o işi bitti sayın evvel Allah. Orucunuzun size, ailenize, Türk milletine ve Devletine İslam dünyasına ve insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.
Oruç, yüce Allah için, yemeyi, içmeyi ve cinsel ilişkiyi denetlemektir bir anlamda.
Açıkçası ORUÇ yüce Allah emrettiği için 
1. AÇ KALMAKTIR
2. SUSUZ KALMAKTIR
3- CİNSEL İLİŞKİNİN “C”sini BİLE DÜŞÜNMEMEKTİR
Yüce Allah, bizi yaratmış, bu Ramazan’a ulaştırmış, sayısız nimetler vermiş, bizim bu ibadeti yapmamız az bile.
ORUÇ KİMLERE FARZ?
Oruç ibadeti Yüce Rabbimizin açık farz emridir: “Ey İnançlılar ! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de Ramazan ayında oruç tutmanız farz kılındı…”(Kur’ân: Bakara 2/183).
ORUÇ TUTMAK NEDİR?
Müslümanın yüce Allah rızası için yemesinden, içmesinden ve cinsel ilişkiden imsak ile iftar saatleri arasında vaz geçmesi ve yapmamasıdır. Gece oruç tutulmaz. Oruç gündüz tutulur.
ORUÇ TUTACAK OLANLARIN YAPMALARI GEREKENLER:
1. Yaşlıysanız veya bir hastalığınız varsa, mutlaka bir doktora danışınız, doktorunuz tutabilirsin diyorsa, TUTUNUZ. Doktorunuz uygun görmüyorsa tutmayınız. Ekonomik durumunuz uygunsa her gün fidye verirsiniz. Veremeyecek durmdaysanız yüce Allah’a dua edersiniz, aynı orucu tam tutmuş gibi olursunuz.
2. Teravih namazını evde kılınız ( Resulullah sav, çoğu 8 rek’at bazen 11,13,20 olarak kılmıştır; günümüzde Hz. Ömer döneminden sonra 20 rek’at olarak kılmak gelenek haline gelip yerleşmiştir.)
3. Covid-19 salgını geçinceye kadar evinizde kılınız, Camiye giderseniz uygunsa dışarda kılınız.
4. Hatim okuyunuz: Anlamını bilmediğiniz için lütfen Türkçe mealinden okuyup YÜCE ALLAH’IN BİZ İNSANLARA NELER BUYURDUĞUNU ANLAYARAK HATİM EDİNİZ.
5. Ailecek de eskiden olduğu gibi “LEBALEB” İFTAR SOFRASINDA İFTAR ETMEKTEN KAÇININIZ.
6. Çocuklarınız, torunlarınızı UZAKTAN MESAFELİ SEVİNİZ. 
7. Oruç tutmak, sadece ve sadece YÜCE ALLAH’A TESLİMİYET İÇİNDİR. 

devamı yarın...

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN