Trump kızının ürünlerinin satmayan şirketi hedef aldı!

ABD Başkanı Donald Trump, kızı Ivanka Trump'ın kreasyonlarını satmama kararı alan Nordstrom firmasını eleştirdi. Eleştiriyi Twitter hesabından yapan Donald Trump'ın görevini kendisinin veya ailesinin çıkarları için kullanamayacağı kuralını ihlal ettiği belirtildi.

Siyaset 09.02.2017, 09:16
78
Trump kızının ürünlerinin satmayan şirketi hedef aldı!

Trump, halen aktif olarak kullandığı kişisel Twitter hesabından  yaptığı paylaşımda, kızı Ivanka Trump'a "haksızlık" yapıldığını ifade etti. 

"Kızım Ivanka'ya Nordstrom tarafından büyük haksızlık yapıldı. O  mükemmel bir insan ve beni her zaman doğruyu yapmaya yönlendiriyor. Rezalet!"  ifadelerini kullanan Trump'ın tweeti, birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından   paylaşıldı. 

Bunların içinde ABD Başkanlığına ait kurumsal Twitter hesabı  "@POTUS"un da olması dikkati çekti. Paylaşımlar sürerken şirketin hisselerinde  ise kısa süreli kayıplar yaşandı. 

Ülke genelinde lüks mağaza zincirlerine sahip olan Nordstrom, Ivanka  Trump'ın kıyafet, ayakkabı, takı ve parfüm gibi kreasyonlarını içeren "Ivanka  Trump Collection"ın satışlarını düşen talep nedeniyle durduracağını geçen hafta  açıklamıştı.

ÇIKAR İLİŞKİSİ ELEŞTİRİLERİ

Donald Trump'ın kızının ürünlerini satmayı bırakan Nordstrom'u Twitter  üzerinden hedef alması, çıkar ilişkisi eleştirilerini yeniden gündeme getirdi.  ABD Başkanı'nın görevini kendisinin veya ailesinin çıkarları için kullanamayacağı  vurgulanan eleştirilerde, Trump'ın tweetinin bu kuralı ihlal ettiği ileri  sürüldü.

Washington Üniversitesi Hukuk Profesörü ve Kamu Ahlakı Uzmanı Kathleen  Clark, Trump'ın sosyal medyada yaptığı paylaşımın, Ivanka Trump'ın  kreasyonlarının satışını durdurmayı planlayan diğer mağazaları korkutabileceği  gerekçesiyle "sorunlu" olduğunu kaydetti.  "Burada üstü örtülü tehdit, Trump'ın Nordstrom'a ya da çıkarılarıyla  kesişen herkese  karşı misilleme yapmak için elindeki tüm yetkileri  kullanabilecek" diyen Clark, resmi Başkanlık hesabının tweeti paylaşmasını ise  daha endişe verici bulduğunu dile getirdi.  

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, konunun günlük basın  brifinginde gündeme getirilmesi üzerine Trump'ın tweetlerini savundu.  "Birilerinin, Trump'ın kararlarına yönelik endişelerinin acısını Trump ailesinin  üyelerinden çıkarması kabul edilemez. Başkan Trump'ın aile üyelerini her türlü  savunma hakkı var." diyen Spicer, Nordstrom'un kararının siyasi olduğunu ima  etti.

Mağaza zincirince geçen hafta yapılan açıklamada kararın düşük satış  performansı üzerine alındığı belirtilirken, Trump'ın paylaşımı ve Beyaz Saray  Sözcüsü'nün yorumlarının ardından yeni bir açıklama yapılmadı.

Nordstrom, son ay içinde, Ivanka Trump'ın kendi ismini taşıyan  kreasyonlarını satış noktalarından çıkaran beşinci firma olmuştu.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)