Görüşmeden 6 değişiklik çıktı...

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin önceki gün gerçekleştirdiği görüşmede, cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin anayasa değişiklik teklifinde yapılacak değişiklikler belirlendi. Bu çerçevede 6 başlık altında yapılması benimsenen değişiklikler şöyle:

Siyaset 28.12.2016, 09:11
120
Görüşmeden 6 değişiklik çıktı...

 Bakanların dışarıdan atanmasına ilişkin hükümler, teklifte olduğu şekli ile korunacak. Ancak göreve başlama şekilleri ile ilgili değişikliğe gidilecek. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bakanlar, TBMM'de yemin ederek göreve başlayacak.
 Cumhurbaşkanı adayı olmak için aranan özellikler arasında yer alan "doğuştan Türk vatandaşı olmak" ifadesi de değiştirilecek. Yerine nasıl bir tanımlama konulacağı, önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

 Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) olarak ismi değiştirilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) üye seçiminde bazı düzenlemeler yapılacak. Üyelerin geldikleri kaynaklar çeşitlendirilecek. Üye sayısının değiştirilmesi de tartışılıyor.
 Teklif, askeri yargıyı kaldırıp burada çalışan hakim ve savcıların sivil mahkemelere atanmasını öngörüyordu. Gelen talepler doğrultusunda askeri hakim ve savcıların sivil mahkemeler yerine Adalet Bakanlığı ya da başka birimlerde görevlendirilmesi düşünülüyor.
 Cumhurbaşkanı yardımcılarının görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili bazı hükümlerin konulması planlanıyor.
 Uygulamasında çeşitli sıkıntılar doğurabileceği gerekçesiyle tartışmalara neden olan yedek milletvekilliği uygulamasında değişiklik yapılması konusunda uzlaşıldı. Kontenjan milletvekilliği uygulaması tartışıldı, ancak daha sonra bu maddenin tamamen metinden çıkarılması benimsendi.

Kaynak:Sabah

Yorumlar (0)