Samsun'da Hangi Başkan İşçinin Yanında....

Samsun Büyükşehir ilçe belediyelerindeki işçi hakları ne durumda...

ÖZEL HABER 01.05.2013, 12:23 02.05.2013, 20:12
1623
Samsun'da Hangi Başkan İşçinin Yanında....

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi ve kutlanıyor.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi bugün Samsun'da da işçi hakları konusunda ciddi sömürüler var. Sendikalı işçiler bu haklarını organize şekilde daha fazla alabilselerde bazı durumlarda sendikalar da siyasi baskılar nedeniyle işçinin yanından yönetimin yanına geçtiği ve hak kayıplarına ses çıkarmadığı görülmeye başlandı.

Sendikalar artık kendilerini işçilere daha net ve doğru anlatmak zorundalar. Çünkü işçi hakları veya sosyal kalkınma önündeki en büyük engellerden biri sendikalaşmadaki eksiklikler, sivil toplum örgütlerinin toplum hayatında etkinleşmemesi.

Elimizde ki bilgilere göre Samsun'daki merkez ilçelerin durumlarını özetledik bu araştırmamızı diğer samsun ilçe ve belediyelerine ve Kamu Kurumlarına doğru genişleteceğiz. Görünen şu ki, Canik belediye'sinin personel maaşları bir kaç yıl önce İlkadım Belediyesinin çok üstünde olmasına rağmen bugünkü durumda İlkadım Belediyesi ciddi oranda işçilerine hak kazandırmış durumda. Son dönemin kaybedeni dört belediye içinde Canik Belediyesi işçileri olarak görünüyor.

Samsun Büyükşehir ilçe belediyelerindeki durum;ATAKUM

Atakum Belediyesi'de işçi sendikasıyla başarılı ve işçiler tarafından sevinçle karşılanan bir toplu sözleşmeye imza attı. Toplu sözleşme töreni işçilerle birlikte yapıldı ve Başkan Burma, "Başkan Burma, “ Başkanlık yaptığım 4 yıl içinde maaşlarınız iki kat arttı. Ben size sevgi, dostlukla ve duyarlılıkla yaklaşıyor, desteğimi esirgemiyorum. Sizden de tek beklentim, işinizi doğru ve düzgün yapmanızdır. Bu emeğinizin hakkı olanı, çoluk, çocuğunuzla sağlık ve afiyet içinde yemenizi temenni ediyorum” şeklinde konuştu. "

İLKADIM

ilkadım Belediyesi işçi hakları ve kazanımları konusundaki en başarılı belediyelerden biri Belediye-iş sendikası ile toplu sözleşme imzalandı. Ve  189 çalışan işçiyi kapsayan İmzalanan toplu iş sözleşmesi sonunda işçi yevmiyelerin 15 Şubat 2013 tarihinden geçerli olmak üzere 1. yıl için 60.50 TL’ye çıkartılarak işçilerin sosyal paket zammı ve sosyal yardımları yüzde 10 oranında artırıldı. 15 Şubat 2014 tarihinden geçerli olmak üzere ikinci yıl artışları günlük yevmi yelerine ve tüm sosyal haklarına yüzde 10 artış yapılarak imzalandı.5 Günlük ikramiyeleri dahil 2200 TL civarında maaş alıyor işçiler.

TEKKEKÖY

Tekkeköy'ün mevcut sözleşmesine dair elimizde herhangi bir bilgi yok. Bu konuda bilgi alıp bu haberide paylaşacağız.En son tarafımızla paylaşılan bilgi 2011 yılında ortalama maaşın 1500 TL civarında olduğu.

CANİK

Canik Belediyesi ise 15.02.2012'de biten sözleşmeyi hala yenileyememiş durumda önce devam eden mahkeme süreci engel olsa da 2013 yılında Belediye % 5 teklif ettiği için anlaşma yapılamamış ve arabulucu atanmış durumda. Şu anda ortalama maaş 1600 TL civarında.

  
Yorumlar (4)
hamdi 9 yıl önce
canikte sendikalı işçi 200e yakındı şimdi 17 sadece sorun nedenmiş,osman başkan bunlara bile %5 reva görmüş durmak yok seçime kadar devam.
zamane 9 yıl önce
hey gidi günler diğer belediyelerede bir bakın taşeron işçilerinde durumunu bir araştırın heryerde sömürülen işçiler
NECAATTİN BAŞKAN 9 yıl önce
başkan saolsun 32 tl olan yemek paramiz 338 tl ye çikti, bu i̇şçi̇ necaatti̇n başkani unutmayacak
iktidar 9 yıl önce
isciyi kucumseyen hakkini yiyen biter