Karadenizlilerin Günahlar Şehrinden, Suçlular Şehrine

Gürcistan kanun kaçakları ve suçlular için yaşam merkezi olmaya doğru gidiyor.

ÖZEL HABER 30.04.2013, 12:33 30.04.2013, 14:01
3278
Karadenizlilerin Günahlar Şehrinden, Suçlular Şehrine

Gürcistan ile İki ülke arasındaki dostluk bağlarını pekiştirmek ve hukuki, ticari, cezai, suçluların iadesi ve hükümlü kişilerin nakilleri konularında karşılıklı adli yardımlaşmayı egemenlik, milli bağımsızlık, haklarda eşitlik ve içişlerine karışmama ilkelerine dayanarak düzenlemek arzusuyla, Hukuki, Ticari ve cezai konularda bir Adli Yardımlaşma sözleşmesi akdedilmesine karar vermişler ve bu amaçla aşağıdaki hususlar üzerinde mutabık kalınmıştı.

Ancak özellikle Karadeniz'den bir çok suçlu ve kanun kaçağının saklanma yeri haline geldi Gürcistan rüşvetin tüm kamu kuruluşlarında etkili olması yakalansada suçluların parayla kurtulabilmesi gürcistanda çok kolay.

Mahkumiyeti kesinleşen veya aranan bir çok suçlunun sınır güvenliği ve geçişler konusunda zaafları olan Gürcistana kaçması nedeniyle, orda kendine hayat kurması artık Karadeniz'in suçluları için Gürcistan'ın bir arka bahçe kanunsuzlar mekanı olarak görülmeye başlandı.

Türkiye de aranan hırsızıda, dolandırıcı müteahhitide, katilide ömür boyu hapis yada 10 yıla yakın ceza almışada denk gelmek mümkün Gürcistanda.

Gürcistan'daki hayatın ucuz olması fuhuş,kumar gibi sektörlerden beslenmesi ve bu tür hayata yakın yakın yaşayanlar için fırsatlar sunması Gürcistanı kanun kaçakları ve suçlular için bir yaşam merkezine döndürmeye yetiyor.

Ayrıca bu kanun kaçakları ve suçluların ailelerininde sınırdan 1 TL vererek sadece nüfus cüzdanıyla geçebilmesi ve aile hayatını ve eşlerini çocuklarınıda geride bırakmak istemeyen ancak memleketteki yaşamından da koparmak istemeyen bu kişiler için Gürcistan cazibesini artırıyor.

Son yapılan değişiklikle Gürcistan sınırından geçiş 1 TL'den 15 TL'ye yükseltilse de aynı cazibe devam ediyor.

Yorumlar (0)