İlkadım'ın Hayal Kırıklığı SAMBİS,BELEDİYENİN 847 BİN TL'Sİ NE OLDU

SAMBİS projesi İlkadım Belediyesi'nin en önemli projelerinden biriydi. OKA'nın desteğini de almayı başaran proje İlkadım belediyesi için önemli bir proje olarak lanse edildi. Hala daha On binlerce liralık bilboardlarda sergilenmeye devam ediyor.

ÖZEL HABER 07.05.2013, 22:38 24.05.2013, 06:15
2484
İlkadım'ın Hayal Kırıklığı SAMBİS,BELEDİYENİN 847 BİN TL'Sİ NE OLDU
İlkadım Belediyesi'nin Milyonluk Hayal kırıklığı serüvenini hatırlayalım


Sadece kırmızı mor ve mavi kısımları da okuyabilirsiniz, vaktiniz ve merakınız varsa da LİNKLERİ TIKLAYIP ESKİ HABERLERE VE DETAYLARA BAKABİLİRSİNİZ. Sonuçta BİR MİLYONA yakın harcanıp ne aldığımızı bilmeyen bir biz değiliz diye düşüyoruz. 

12 Nisan 2011, SAMBİS Karadeniz'de örnek olacak sloganıyla Samsunlulara sunuldu.
 


****************

07 Şubat 2012,Sonrasında bu başlıkla umutlandık;Bu Yaz Samsun'lular Sambis'le Pedal Çevirecek denildi bize...Ve uzun uzun açıkladılar bazı kelimeleri hiç değiştirmeye bile gerek duymadan...


Başkan Demirtaş, SAMBİS projesinin Mayıs ayında  halkın kullanımına hazır hale getirileceğinin müjdesini verdi. BU MAYIS 2012 OLANI HANİ BİR ÖNCEKİ YIL OLAN...

***************

02 Mayıs 2012 Sambis'e İlk Adım Atıldı bu sefer haber başlığımız....

ve devamı... vaktiniz varsa devam edin bakınmaya neler söylenmiş bize....


İlkadım Belediyesi, Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi (SAMBİS) kapsamında sahil bandına bisiklet terminalleri konuşlandırmaya başladı.

DETAY İÇİN TIKLAYIN


24 Haziran 2012, Başkan talimat verdi, bisikletler sahile dizildi hazırlıklar yapıldı, ve Başkan Demirtaş geldi bindi bisiklete pedal çevirdi güzel güzel pozlar verdi. Ve başlık atıldı haberlere....

SAMBİS’in Deneme Sürüşünü Demirtaş Yaptı
ve halka tarih verildi bir ay sonrasına gün verildi TEMMUZ 2012 OLARAK VERİLDİ GÜN...Yıl 2012 Aylardan haziran ve başkanın görev süresinin bitmesine 2 koca yıl var diyelim haberin devamı ise şöyle yazıldı....


03 Temmuz 2012, başkan umutlu heyecanlı topladı meclisi ve aldı kararı millet kaça binecekse bu 2 tekerleğe o belirlendi. ve yeni başlık oluştu haberlereBuna göre yeni akıllı bisikletlerin yeni kullanım ücreti hafta içi ve hafta sonu ilk bir saati  ücretsiz İkinci saat:1.00 TL,Üçüncü Saat:2.00 TL, Dördüncü Saat: 4.00 TL olarak belirlendi.


Çocuklar bayramlık harçlıklarını aldı gitti sahile binecekler mavi bisikletlere bozuk paralarda hazır sağa baktılar yok sola baktılar yok, ortada ne bisikletler var ne poz veren başkan nede proje yürütenler.

VE KARŞILAŞTIKLARI MANZARA, ÖĞRETTİ ÇOCUKLARA AÇLIK VE SEFALET İÇİNDE YAŞAYAN İNSANLAR VARKEN, ASGARİ ÜCRET 699 TL İKEN BU ÜLKENİN MİLYARLARCA DOLARININ NASIL BATTIĞINI YOK OLDUĞUNU  BAKTILAR UZUN UZUN BUNLARA

Herhalde başka bahara dediler... önce son bahar, Sonra  kış ardından ilkbahar geldi muhalefetide geçtik Başkanın kendi partisinden bir meclis üyesi söz aldı mecliste ve devam etti haberler....

04 Nisan 2013, ve SAMBİS'in ilkbaharlık başlığı...MHP Meclis Üyeden Demirtaş’a SAMBİS eleştirisi

Başkan Demirtaş ise SAMBİS projesinde firmanın iflas ettiğini ve ortadan kaybolduğunu belirterek, projenin bu sene Mayıs ayında işletemeye alınacağını açıkladı.

 
OKA tarafından desteklenen ve Samsun sahiline projelendirilen 729 bin lira maliyetli SAMBİS projesinin geçtiğimiz yaz ayında işletmeye alınması planlanılıyordu. Ancak aradan geçen aylara rağmen SAMBİS işletemeye alınmadı. 
 
SAMBİS projesi , İlkadım Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısında MHP Grupbaşkanvekili İsa İnanç tarafından gündeme getirildi. 


ZORDA OLSA BAŞARDIK 
 
Eleştiri üzerine konuşan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş sistemi hayata geçirecek yüklenici firmanın iflas ettiğini ve ortadan kaybolduğunu söyledi. Sistemin devamlılığını sağladıklarını söyleyen Başkan Demirtaş “Adam iflas etmiş kaçmış sistemin hayata geçirelemeyeşinin nedeni bu. Bu Mayıs ayında SAMBİS’i işletmeye açacağız. Zorda olsak başardık “dedi. BURDA PARMAK KALDIRIP BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM BAŞKANIM BAŞARDIĞINIZ NEDİR????

DETAY İÇİN TIKLAYIN


Ve 07 Mayıs 2013 geldi soruldu mecliste tekrar....Ne oldu bu SAMBİS,İLKBİS ADI HERNEYSE...

Ve görev süresinin bitmesine 11 ay kalan başkan cevapladı ve işte o cevap...

Sambis'in 19 Mayıs'a Yetiştirilmesi Planlanıyor

Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necaatin Demirtaş OKA'nın hibe desteği ile hayata geçirdikleri 847 bin liraya mal olan Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi'nin(SAMBİS) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na yetiştirilmesinin planlandığını açıkladı.Samsun İlkadım Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı, İlkadım Belediye Başkanı Necaattin Demirtaş'ın yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Orhan Tozlu, İlkadım Belediyesi'nin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan(OKA) hibe desteği alarak hayata geçirdiği Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi'nin(SAMBİS) neden faaliyette olmadığını sordu.Soru üzerine konuşan İlkadım Belediye Başkanı Necaatin Demirtaş, 600 bin lirası OKA'dan hibe alınarak hayata geçirilen 847 bin lira maliyetli SAMBİS projesinin yüklenicisi durumunda bulunan firmanın iflas etiğini belirterek, uygulamada bazı sıkıntıların yaşandığını açıkladı. SAMBİS projesinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na yetiştirilmesinin planlandığını açıklayan Başkan Demirtaş, "Samsun sahil yolunda vatandaşlarımıza bisiklet sürdürmeyi amaçlayarak spora teşvik edecek SAMBİS projesi ile ilgili olarak bisikletlerimiz hazır durumda. Şuanda bisikletlere uydudan takip edilmesine olanak sağlayacak GPRS cihazları takılacak. Arkadaşlarımızın bize verdiği bilgi projenin 19 Mayıs'a yetiştirileceği yönünde. Bizde heyecanlıyız." dedi.

Ayrıca toplantıda İlkadım Belediyesi'nin 2012 yılı mali bütçe kesin hesabı gideri 81 milyon 782 bin 798 lira, geliri 66 milyon 752 bin 545 lira olarak karara bağlandı.

Ve bu cevapla aklımıza bir çok soru sıralandı, gazetelerde görüyoruz Necattin Başkan'ın yokluktan gelmiş biri olduğunu ve bu kadar parayı batırmayacağına, dürüstlüğüne açık yürekliliğine inanmak istiyoruz ve aynı açık yürekliliği aşağıdaki aklımıza takılanları izah ederek örnek bir başkan olduğunu göstereceğini umuyoruz.


SAMBİS projesi ilkadım belediyesinin en önemli projelerinden biriydi. OKA'nın desteğini de almayı başaran proje İlkadım belediyesi için önemli bir proje olarak lanse edildi. Hala daha Onbinlerce liralık bilboardlarda sergilenmeye devam ediyor. SİZİN ÇEKTİKLERİNİZ KADAR YAKIŞIKLI OLMASADA BİZİMDE ÇEKTİĞİMİZ POZLAR YUKARIDA...AKLIMIZA TAKILANLAR, UMARIZ CEVAPLANIR 

1-SAMBİS, projesine harcanan paralar nerelere harcanmıştır evirmeden çevirmeden yuvarlamadan bakkal hesabıyla rakamları alt alta getirip sonucu görmek istiyoruz.

2-SAMBİS projesinin tanıtımı için harcanan para miktarı nedir?

3-SAMBİS projesi için OKA' tarafından verilen para şartsız sonuç takipsizmi verilmiştir, eğer proje batırılırsa becerİlemezse bunun bir yaptırımı yok mudur? Var ise İlkadım belediyesine bugüne kadar OKA tarafından bu konuda ne gibi bir işlem uygulanmıştır.

4-SAMBİS projesi için battı dediğiniz firmaya ne kadar ne karşılığında para ödenmiştir. Bu iş o firmaya verilirken bir ihale yapılmışmıdır? yapılmışsa İhale Kayıt Numarası nedir.? Bu ihaleye kaç firma katılmıştır? 

5-SAMBİS projesinin batan firma tarafından projesinin hazırlanıp belediyenize teklif edildiğine ve belediye üzerinden geçirilip OKA'dan finansman sağlandığına dair söylentiler bulunmaktadır. Proje kim tarafından hazırlanmıştır Belediyenizin özgün projesimidir? Başka bir kurum veya kuruluşa ait bir projeden mi kopya edilmiştir.? 

6-SAMBİS Projesi, için Kamuda mal veya hizmet alımından bir muayene kabul komisyonu kurulup kabul yapıldıktan alınan mal veya hizmet tam teslim edildikten sonra ödeme yapılması gerekirken bu zorunluluk atlanıp avans vb. herhangi bir ödeme yapılmışmıdır.?

7-Bugüne kadar harcanan bir milyona yakın paradan başka bu projeyi tamamlamak için ne kadar daha para harcamayı planlıyor veya öngörüyorsunuz. Bu proje 729 Bin TL değilmiydi gerisini kim nereye hangi yetki ve usulle harcadı?

8-İlkadım belediyesi Başkanı olarak 847.000 TL'ye kaç adet bisiklet alınabileceğine dair bir hesap yaptınız mı? Bu para şahsınıza ailenize ait olsaydı, böyle bir projeyi finanse edermiydiniz?
Yorumlar (2)
Ahmet ER 9 yıl önce
herşey normal yiyen yiyene bazıları aradan çıkıyor.
hasan demir 9 yıl önce
bir belediye başkanında 2 vasıf ararım; ekonomi-iktisat eğitimli ve mimari-inşaat eğitimi. bunların ikiside başkanlarda yok. olanlarda tenezül edip aday bile olmuyorlar. vatandaş cahil,kimin ismi güzelse ona oy vermeye devam edin;daha çok kaldırım yapar sökerler...