CHP Artvin Milletvekili:“Samsunlu firma yandaşları bu işin üstüne gitme diye beni arıyorlar“ !

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cengiz Holding'e dair bazı iddialarda bulundu.

ÖZEL HABER 05.05.2013, 13:50 06.05.2013, 08:05
862
CHP Artvin Milletvekili:“Samsunlu firma yandaşları bu işin üstüne gitme diye beni arıyorlar“ !
Dün TBMM'inde söz alan Bayraktutan,"Geçen günlerde Artvin'de çıkartılmak istenen Cerattepe'deki madene ilişkin çok büyük bir miting yapıldı. Artvin'in her siyasi yelpazesindeki insanlar, on binler meydanlara çıkarak bu maden katliamına "dur" dediler. Sayın Bakanın bunu özellikle dinlemesini istiyorum. Rize'den çıkartılmış olan daha önceki mahkeme kararının tam tersi çıktı. Sayın Bakan, bir şey demiştiniz burada, hiç unutmuyorum: "Siz yanıldınız, noterden yaptığınız tespitte tam tersi çıktı." demiştiniz. Önümüzdeki günlerde kimin yanıldığını hep beraber göreceğiz."dedi.


"O, sizin almadığını iddia ettiğiniz firmanın yandaşları beni arıyorlar "Bu işin üzerine gitme." diye Sayın Bakan. Size müjdeler olsun, sizi tebrik ediyorum! Onlar beni nasıl arıyorlar biliyor musunuz "Bu işin üzerine gitme." diye? Hani siz dediniz ya "O firma almadı." diye, ısrarla diyordunuz ya bu kürsüden. Kimin ne şekilde araya girdiğini size ayrıca baş başa açıklayacağım.

O firmanın, o ihalenin kimi tarif ettiğini biliyordum, siz yanıldınız, ben yanılmadım; onu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. O madeni Samsun'da mı işleyecekler, sizin evde mi, bizim evde mi işleyecekler hep beraber göreceğiz Sayın Bakan. Önümüzdeki günlerde ihaleye fesadın nasıl karıştırıldığını bu Mecliste bütün Parlamentoya anlatacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

UZUN SÜREDİR TARTIŞILIYOR

Özellikle çevrecilerin ve Artvinli birçok sivil toplum örgütünün hedefinde bulunan ve bir süredir mahkeme süreçleri devam ediyordu. 

2012 yılında yerel bir gazeteye röportaj veren İhaleyi alan firmanın Proje Koordinatörü Ali Türkoğlu'na sorulan soru ve cevabı;

"17 Şubat 2012 tarihinde maden ruhsatı ihaleye çıkarıldı ve Özaltın firması bu ihaleyi aldı. Öncelikle bu ihaleyi hangi koşullarla ve hangi alanlarda maden işletmek üzere aldı?

 
Bu noktada şu soruyu sormak istiyorum. Gerek ihale öncesinde gerekse de ihale sonrasında bu ihaleyi Özaltın’ların almadığı, Özaltın’ların aslında Cengiz İnşaat adına girdiği türünde söylentiler oldu. Bu işin gerçeği nedir?

 
Son söz Şirket sahiplerinin olmakla birlikte bu konuda benim bildiklerimi ifade etmek isterim.

 
Bilindiği gibi Türkiye’de Metal Bakır elde eden yegâne tesis Cengiz Holding’e ait Samsun İzabe tesisidir. Bu tesisin ham madde (Bakır konsantre) ihtiyacı yıllık 400 bin ton civarındadır. Cerrattepe projesinde düşünülen kapasite 150 bin ton /yıl Bakır Konsantresi olduğunu var sayar isek ihracat dışında üretilen bakırın yegâne pazarı Cengiz Holding’e ait Samsun tesisleridir. Bu bağlamda gerek yatırım, üretim gerekse pazarlama konusunda iş birliği kaçınılmaz olmaktadır.

 
Bu nedenle ben işbirliğinin biran evvel gerçekleşmesi için görüşmelere başlanması konusunda Özaltın Holding’e gerekli öneride bulundum."dedi.
Yorumlar (0)