15.04.2021, 22:30 42

“Oruç tutun ki sağlıklı olasınız” 

HADİS:

Onun için:
Resulullah SAV, şöyle buyuruyor:
”Oruç tutunuz, sağlıklı olunuz”  
Bu hadis, oruç tutmaya sağlığı ve olanakları elverenler için geçerlidir. Hasta, yolcu, regl hali ve benzeri nedenlerle oruç tutamayacak olanları zorlayan bir hadis değildir.
Günümüz doktorları, beslenme ve diyet uzmanları oruç tutacak durumda olanların oruç tutmasının yararlarını şöyle anlatıyor:
1- Hücreleri onarır:
Oruç tuttuğunuzda, vücuttaki hücreler otofaji adı verilen hücresel bir işlemi başlatır. Bu işlem, hücrelerin parçalanması ve zaman içerisinde hücrelerde oluşan ölü ya da işlevsiz proteinlerin atılmasını sağlar. Otofaji oranının artması, kanser ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
2- Tip 2 diyabet riskini düşürerek insülin direncini azaltır:
Oruç, düzensiz, sağlıksız beslenme ve hareket azlığındaki artış neticesinde Tip 2 diyabetine yakalanma riski yüksek insanlar için koruyucudur.
3- Oksidatif stres ve inflamasyonu (iltihap) azaltır:
Oruç tutmak, oksidatif stres, yaşlanma ve daha pek çok kronik hastalığa (diyabet, obezite, kanser vb.) neden olan oksidatif strese karşı vücudun o direncini artırdığını ortaya çıkarmıştır. 
4- Kalp sağlığını korur:
Oruç, kalp sağlığını destekleyen etkenlerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolü artırırken, kötü kolesterol olan LDL ve trigliserid oranlarında düşüşe yardımcı olmaktadır. Orucun yağ ve şeker metabolizmasında rol alan ve kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı koruyan bir hormon olan 'Adiponektin'in düzeyini artırır. 
5- Kanseri önlemeye yardımcı olur:
Oruçlu kişide organizma kendini kontrol etmeye vakit bulur ve böylelikle kanser hücrelerinin oluşumunu başından engellemiş olur. 
6- Zihinsel fonksiyonları artırır:
Oruç tutarken yeme-içmeyi ve cinsel ilişkinin “C”sini denetlediğimiz için, beynimiz etkin çalışır. Nörotrofik faktör denilen beyin hormonu düzeyinin artmasını sağlar. 
7- Alzheimer hastalığını önler:
Orucun alzheimer ve parkinson hastalığının oluşumunu geciktirebileceği bazı araştırmalarda ileri sürülmüştür.
8- Kişiye “Yaşam Kararlılığı” kazandırır:
Oruç tutan, “yüce Allah’a, şu saatten şu saate yemeyeceğim, içmeyeceğim ve cinsel ilişkinin “C”sini düşünmeyeceğim.” Söz verip sözünü yerine getirme kararlılığı alışkanlığı kazanır.
DİKKAT: Sahurda ve iftarda tıka basa yemeyeceğiz. Resulullah’ın buyurduğu gibi, “Sofradan yarı aç kalkacağız.” LÜTFEN BUNA ÇOK DİKKAT EDİN. TATLI ÇOK AZ YİYİNİZ. ZATEN YÜCE ALLAH, SİZİ TATLI YARATMIŞTIR, TATLIYA NE GEREK VAR!

Prof. Osman ZÜMRÜT
e.Mail: haravul38266@yahoo.com

Yorumlar (0)