MİLLETİ TEMSİL ETMEK...


15.k görüntülenme

Milleti temsil etmek, ciddi bir sorumluluk almaktır. 
Bu sorumluluk yerine getirilmediği zaman, sorunlar çıkar...
Bizim ülkemizde, Seçim Yasası sistemi nedeniyle milleti siyasi parti genel başkanları temsil ediyor. Çünkü milletvekillerini, siyasi parti genel başkanları seçiyor. Millete bunları seçeceksin diyorlar... 
Milletvekili adaylarını parti üyeleri veya delegeler seçse, o zaman milletvekilleri de sorumlu olur. Başkanlarına hoş görünme kötü durumundan kurtulurlar. 
Ancak milletvekillerinin önseçimle yapılması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde beraberinde sorunlar getirir. Bunlardan en önemlisi, orta halli milletin bireyi seçilemez.
Çünkü, zengin aday, delegeleri ve parti üyelerini parasıyla ayarlar. Seçildikten sonra da milleti temsil etmek yerine, servetine servet katmaya çalışır. Devletten ihaleleri dostlarına gizli işbirliği yaparak alınmasını sağlar. Önseçimde de sakıncalar vardır. 
Bu durumda milletvekillerini siyasi parti genel başkanlarının seçmesi doğrudur. Çünkü, toplumun her kesiminden temsilci koyarak doğru işletebilir.
Önemli olan ister genel başkan seçsin ister önseçimle seçilsin milleti temsil sorumluluğunu milletvekillerinin yerine getirmeleridir. 
Getiriyorlar mı? Çok azı...
Diğerleri milleti temsil etmek yerine, gelecek seçimde listeye girebilmek için her şeyi yapıyor. Şimdilik bunun yolu genel başkanın gözüne girebilmektir. 
Oysa asıl olan milletin gözüne yaptıklarıyla girmektir.
Bu da telefona mesaj atmakla olmaz. İş takip etmekle olmaz. Millete yarayacak yasa çıkarmakla olur. 
Diğer söylenenler boştur...
Milleti temsil etmek, bir emaneti yapmak üzere üstlenmek gibi ciddi bir iştir. Bu ciddiyet TBMM’de geçmişte yaşandı. 
Şimdi zaten iş değişti. İktidar partisi genel başkanı Cumhurbaşkanı da olduğu için oturumlara katılması gerekmiyor... 
Bana göre, inançlı Cumhurbaşkanımın, kendi için ve ülke için parti genel başkanlığını birine bırakması sistemin daha sağlıklı işlemesini sağlar düşüncesindeyim. Belki mart ayındaki genel kongrede inançlı Cumhurbaşkanımız bir sürpriz yapabilir. Siyasette ilmik ilmik örerek Cumhurbaşkanlığına kadar gelen Cumhurbaşkanımızdan, sistemin işlemesi ve çıkarı için bu beklenir...
***
MASKEYİ TAM TAKIN
BURNUNUZ AÇIK OLMASIN. 
MÜSLÜMANSANIZ BUNU YAPINIZ. 
KENDİNİZE VE BAŞKASINA ZARAR VERMEYİNİZ!
MASKE TAKMAK YETMEZ. SOSYAL MESAFEYİ DE KORUYACAĞIZ. TEMİZLİK (HİJYEN) İMANIN YARISIDIR buyuruyor Peygamberimiz Hz. MUHAMMED SAV. 
Yüce Allah’ın buyurduğu
“Kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayınız” ayetini unutmayınız. (Kur’ân: Bakara 2/195)
Sıkıntılarımızı giderecek bizi MİLLETÇE Covid-19’dan ve başka sıkıntılardan kurtaracak ve de kucaklaştıracak
Odur O(Hu Allah Hu). 

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN