Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Metin Burma
Metin Burma

1950 yılında Trabzon'da doğdu, 1961 yılında ailesi ile birlikte Samsun'a yerleşti. Ortaokul ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladıktan sonra, İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Mimarlık Fakültesi'ni kazandı. 1974 yılında Mimar olarak mezun oldu. Aynı yıl, İller Bankası Samsun 6. Bölge Müdürlüğü'nde Teknik Sorumlu olarak göreve başladı.Belediyelere proje üreterek bu görevi 9 yıl boyunca sürdürdü. Memuriyetten ayrılarak iş yaşamına serbest çalışmalarıyla devam etti.Bu dönemde pek çok mimari projeye imza attı, birçok bina inşaatı ve altyapı çalışmalarını tamamladı, kontrollük ve danışmanlık yaptı.

Belediyeciliğe 1984 yılında SODEP ten Samsun Belediye Meclis Üyeliğine seçilerek başladı. 1994 Yılı Yerel Seçimlerinde SHP den Atakum Kurucu Belediye Başkanı oldu. Atakum'daki ilk 5 yıllık çalışma dönemini tüm zorluklara rağmen köy görünümündeki bir beldeden çağdaş bir kent meydana getirilmiş olarak başarıyla tamamladı.

1999 Yılı Yerel Seçimlerinde CHP den ikinci kez Atakum Belediye Başkanı seçildi. Atakum'daki İkinci 5 yıllık çalışma döneminde çağdaş kentleşme çalışmalarına daha da hız verdi. 10 yıllık icraatlarla dolu bir dönemin sonuna gelindiğinde, Atakum, sayısız projeleriyle ve özellikle sahiliyle, birçok il ve belde için örnek bir Turizm Çekim Merkezi ve çağdaş bir kent haline geldi. Belediye Başkanlığından ayrıldıktan sonra tekrar serbest çalışmaya başladı, birçok dernek ve vakıf üyelikleri ile sosyal hayatta da etkin rol oynadı. Yasa ile 6 Belediye birleştirilerek oluşturulan Atakum İlçe Belediyesi'ni katılımcı, planlı ve çağdaş bir biçimde yaşama geçirmek amacıyla 2009 Yerel Seçiminde, “Büyük Atakum” idealiyle, sizlerden gelen yoğun talep ve teveccühü sonucu CHP Atakum İlçe Belediye Başkan Adayı oldu. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mal Beyanı

1975’te arsası alınan İller Bankası Yapı Kooperatifi’nin devam eden Utku Sitesi inşaatında 1 daire.

1975'te alınan İnönü Bulvarı üzerindeki 600 m2’lik arsanın ¼ hissesi .

1984’te başlayıp 1990’larda biten , Muğla Milas’ta Güney Sahil Sitesi’nde 1 yazlık.

1985'te edinilen, Selin Sokak Koray Kooperatifi E Blok’ta eşime ait 1 daire.

1992-93 yıllarında, Ankara Etimesgut Elvan Kent’te kooperatif aracılığıyla edinilen 1 daire.

1993'te kurulan Çağdaşkent Kooperatifi aracılığıyla elde edilen 1 daire.

2005 model Volkswagen Caddy otomobil.

2005'te 10 bin TL kuruluş sermayeli Me-Na Mühendislik Şirketi'nde ½ hisse. 

Bankada 30 bin TL mevduat.