Tecavüzle suçlanan dünyaca ünlü yönetmen

Yeni kitabı Apropos of Nothing ile okuyucularıyla buluşmaya hazırlanan Woody Allen'ın yayınevi tacavüzle suçlanan ünlü yönetmenin kitabını basmayacağını açıkladı. Evlatlığı ile evlenen ünlü yönetmen, bir başka üvey kızını taciz etmekle suçlanıyor.

Magazin 09.03.2020, 16:24
333
Tecavüzle suçlanan dünyaca ünlü yönetmen

Hollywood'un Oscarlı yönetmenlerinden olan ancak taciz haberleriyle son günlerde prestiji düşen ünlü yönetmen Woody Allen, yeni kitabı için gün sayarken yayınevinden şok bir karar geldi. Hachette kitap yayınevi, ABD'li ünlü oyuncu ve yönetmen Woody Allen'nın notlarından derlediği anı kitabını basmayacağını duyurdu.

Yayınevi, kitabın basılmasıyla ilgili anlaşma sağlanan telif haklarının yeniden ünlü oyuncuya teslim edildiğini duyurdu.

Hachette tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kitabı yayınlamama kararı bizim için zor bir karardı. Yazarlarla ilişkimizi çok ciddiye alırız ve şu anada kadar çok tartışmalı kitap yayınladık ve yayınlayacağız.

Yayınevi olarak, çalışmalarımızda farklı seslerin ve tartışmalı görüşlerin hepsinin duyulmasına emin olmak için gayret ederiz" denildi.

Evlatlık kızı Dylan Farrow'a çocuk yaşta taciz etmekle suçlanan ancak bu iddiaları reddeden Allen'ın kitabını basma hazırlığında olan yayınevi daha önce protesto edilmişti.

Suçlamalarla ilgili olarak 1990'lı yıllarda iki soruşturma geçiren ancak hakkında dava açılmayan Woody Allen, kendisine yönelik iddiaları reddetmişti.

Bu iddialar, #MeToo hareketinin son dönemdeki çalışmalarıyla yeniden gündeme gelmişti. Woody Allen, üvey kızlarından biri olan Soon-Yi Previn uzun süre ilişki yaşadıktan sonra, kız reşit olunca evlendi. Bu sırada diğer kızı bir açıklama yaparak, çocukken Woody Allen'ın kendisine tacizde bulunduğunu söyledi. Fakat kanıt gösteremediği için Woody Allen'a herhangi bir yasal işlem uygulanmadı.

Öte yandan ünlü yazar Stephen King, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hachette'in kitabı yayınlamama kararını eleştirdi.

Yorumlar (0)