banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

25.12.2020, 09:17 22

KUR’AN MERKEZLİ BİR HAYAT ŞİDDETİN PANZEHİRİDİR.

Günümüzde şiddet hayatın her alanında var. Topumun her kesimini ve her aileyi uzaktan yakından bir şekilde etkiliyor.
Hata ettiğimiz yanlış teşhis koyduğumuz nokta bence şiddetin tanımlanmasında ve sınıflandırma yapılmasında.4
Öncelikle cinsiyet ayrım yapmamak lazım ve İNSANA ŞİDDET genellemesinden hareket etmemiz gerekmektedir. Nihayetinde kadında olsa, erkek te olsa 
Çocukta olsa, evli veya bekarda olsa yapılan şiddet insanadır ve mağdur olan insandır. Sadece insan değil hayvanlarımızda dâhil hiçbir canlı mahluk şiddete maruz kalmamalıdır.
Hastalık doğru teşhis edilirse ona göre tedavisi de doğru olur ve sonuç alınır. Bataklık kurutmadan sivrisinek öldürmekle bitmez.
Şiddete başvurmak ve şiddet kullanarak çözüme ulaşılacağına inanmak çok cahilce bir yaklaşım olsa gerek
Bizim kültürümüzü besleyen gerek dini inançlarımızda ve gerekse geleneksel toplumsal yaşantımızda merhamet ve adalet temel ilkelerdir. Öyleyse bu şiddet virüs bize nerden bulaştı. Karıncayı bile incitmeyen bir kültürel mirasın varislerine yakışmıyor. Allah kitabımız KUR’AN’D A AZILI KÂFİR firavuna karşı bile şiddet önermemiştir. Musa peygamberi ( as)  ı elçi olarak görevlendirirken FİRAVUN’A git ve ona yumuşak söz söyle ( GAVLEN LEYYİNA ) demiştir.
Aile HAYATIMIZDA ANNE VE BABAYA İYİLİK VE EŞLER ARASINDAKARŞILIKLIHAKVE ÖDEVLERE SAYGI GÖSTERİLMESİ VE SORUNLARIN FİKİR ALIŞVERİŞİ ( istişare ) İLE ÇÖZÜLMESİAVSİYE EDİLMİŞTİR.
Bu kadar sosyal çözülmelere rağmen dünyada aile yapısın devam ttrebilen ülkelerin başında geliyoruz.
“Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için. Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.” Yunus Emre
Kavga bizim mahalleye hiç uğramaması lazım.Müslümanar kardeştir. Kardeşin Kardeşe de Başkasına şiddet uygulaması olamaz. Değil eşine  şiddeti farklı din ve milletten de olsa komşuna beraber yaşama zorunda olduklarınla hukuka saygı içinde herkes hakkına razı olarak yaşanacaktır.
Şiddet konusuçok detaylı işlenecek bir konu ama bize bir virüs gibi bir yerlerdenbulaşmıştır.Bunun da aşısı yani panzeiri hayaımızıKUR’AN merkezli bireksen üzerinde oluşturur sak sorunlar en asgariy inecektir.
Ve her şeye sevgi gözlüğüyle bakarsak Ünlü düşünür  TOLSTOY “Her şeyi, anladığım her şeyi, sadece sevdiğim için anlıyorum. Her şey, var olan her şey, sadece sevdiğim için var.” Lev Tolstoy Barış ve esenlik içinde2021 yılınıngeçmesidileklerimle …

Yorumlar (0)