banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

31.03.2020, 08:50 177

Koronavirüs ve önlemler...

Merhaba değerli okurlar;

Küresel salgın olarak tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için hijyen kurallarına uyumun yanında güçlü bağışıklık sisteminin önemini de asla atlamamamız gereken bir süreçten geçiyoruz.
Özellikle dengeli ve zengin beslenme, kaliteli uyku ile egzersizin güçlü immün sistemi için temel unsurlar arasında olduğunu unutmamalıyız.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) pandemi olarak kabul ettiği Kovid-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz ve etkin sürdürülebilmesinde bireysel olarak alınacak tedbirler, en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor.

Kovid-19'dan korunmada kişisel hijyen kurallarına uyum kadar, güçlü bağışıklığın da önemine dikkat çekmemiz gerekmekte.
Bunun doğru beslenme, kaliteli uyku ve egzersiz birleşimiyle desteklenebileceğini özellikle vurgulamak isterim.
Bağışıklık sistemini harekete geçirecek bir beslenme biçimi veya özel bir besin takviyesi henüz yok, ancak besin hijyenini (iyi yıkamak) sağlayarak bireyler kendilerini enfeksiyona karşı koruyabilir. İmmün sistemimizin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde bakır, folat, demir, selenyum, çinko, A, B6, B12, C ve D vitaminleri gibi birçok besin öğesi önemli rol oynamaktadır. Bu besinlerin kaynaklarını dengeli bir beslenme düzeni ile tüketmek, bağışıklık fonksiyonlarını destekleyecektir.

Besinlerde çeşitlilik sağlayarak,iyi bir diyetin, sağlık için önemli olduğunu unutmayalım.
Çeşitli besinlerden oluşmuş beslenme örüntüsü, genel iyilik halini destekler, kalp hastalığı, felç, bazı kanserler, diyabet ve osteoporoz (ince kemikler) gibi sağlık problemlerinin riskini azaltabilir ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Mantıklı bir şekilde yemelisiniz, çeşitli yiyeceklerden oluşan bir diyet seçmek, sigara içmemek ve ev içinde bile aktif kalmak sağlığınızı artırmanın harika yoludur.

Tüm besin gruplarından dengeli ve çeşitli bir biçimde oluşturulmuş öğünler, sağlıklı beslenme hedeflerine ulaşmada bireylere yardımcı olacaktır, günlük beslenmede aşırı yağ, tuz ve şekere sahip yiyeceklere ihtiyaç yoktur.
Beslenme alışkanlıklarını ve besin örüntüsünü sağlıklı hale getirmek için şu önerilere kulak vermemiz gerekiyor.

"Günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketelim.
Besinlerinizde çeşitlilik sağlayalım.
Tam tahıl ürünlerini tercih edelim.
Biyoyararlılığı yüksek protein kaynaklarından yararlanalım.
Kurubaklagiller, balık eti, tavuk eti, yumurta, kırmızı et gibi kaynakları tüketirken, kırmızı etin aşırı yağlı kısımlarını veya tavuk etinin derisini tüketmemeye özen gösterelim.
Haftada mümkün olursa 1-2 porsiyon gibi balık kaynaklarını tüketelim.
Günde 3 porsiyon kadar süt ürünleri tüketmeye özen gösterelim.
Süt ürünlerini tercih ederken bunun 1 porsiyonunu yoğurt, 1 porsiyonunu süt ve 1 porsiyonunu peynir olarak tüketebilirsiniz. Yağ tüketiminde trans yağlardan kaçınmalı, az miktarda doymuş, daha fazla tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinden dengeli bir tüketim sağlamalısınız.
Şeker ve yağ içeriği yüksek besinler, enerji içeriği bakımından da yüksektir. Bu tür besinler, beslenmemizde daha az yağ veya daha az şeker içeren, besleyicilik değeri yüksek olan besinler ile yer değiştirmelidir."

Besleyiciliği yüksek kaliteli besinleri tercih edin
Sosyal izolasyon sürecinde, tüketilen besinlerden en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor.

Öncelikle, normalde tüketilen besin miktarlarından fazlasını almak veya yersiz bir panik haliyle stok yapmak zorunda değilsiniz. 
Sağlıklı bir bireyseniz, gerekli öneriler ve hijyen koşullarına uyarak alışverişinizi yapabilirsiniz. 
Bu süreçte en doğru alışveriş önerisi, besleyicilik oranı yüksek, uzun süre dayanabilen besinlere yönelmek ve ihtiyacımızdan fazlasını almamaya gayret göstererek israfı önlemektir. Taze besinlerinizi dayanıklılık süreleri içinde öncelikli olarak kullanmaya özen gösterin. 
Taze besinlerden, özellikle kök sebzelerinin raf ömürlerinin uzun olduğu ve bunların tercih edilebileceği bilinmelidir.

Salata yapraklarının ve taze otların da dikkatlice yıkayıp, durulayıp kurutulduktan sonra, uygun bir şekilde buzdolabında saklayabilir.

Genel gıda güvenliği tavsiyelerine uymaya devam edilmeli...
Şu anda Kovid-19'un yiyecekleri işlerken veya hazırlarken bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yok, bu nedenle genel gıda güvenliği tavsiyelerine uymaya devam edilmesi gerekmektedir.
Yemek hazırlarken ellerin iyice yıkanması, yüzeylerin temizlenmesi ve çiğ et/balığın diğer gıdalardan ayrılmasına özen göstermeliyiz.

Gün içerisinde sıvı gereksinmesini başta su olmak üzere, ayran, maden suyu gibi seçenekler ile desteklemek gerekiyor, bu nedenle aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durmalıyız.
Unutulmamalıdır ki bağışıklık sistemi sadece beslenme ile güçlendirilmez. Ancak sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak bağışıklık fonksiyonlarını destekler. 
Bu süreçte fiziksel aktivite, yeterli sıvı alımı, sağlıklı yeterli ve dengeli besin tercihleri, düzenli uyku bize yardımcı olacaktır.
Hepinize sağlıklı  günler dilerim...
Prof Dr.Funda Elmacıoğlu(İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetik Bölüm Başkanı)

Yorumlar (0)