Fatih Portakal kimdir?

Fatih Portakal kimdir? Fatih Portakal kaç yaşında? Fatih Portakal nereli? Fatih Portakal biyografisi...

KİMDİR? 30.01.2019, 14:23 30.01.2019, 14:28
274
Fatih Portakal kimdir?

Fatih Portakal, 1968 yılında Aydın Nazilli'de dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Nazilli'de bitirdi ardından da geldiği İzmir'de okuduğu İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme bölümünü 1993 yılında bitirdi.

1993 senesinde Üniversiteden mezun olur olmaz hem yabancı dilini geliştirmek hem de yüksek lisans eğitimini gerçekleştirmek maksadıyla yurtdışına; Avustralya'da yaşayan bir arkadaşının daveti ile gitti. Fakar eğitim aldığı alanla alakalı iş bulamayınca dünyaca ünlü bir otelin Sidney şubesinde restoran görevlisi olarak işe girdi. 3 yıl çalışmasının ardından Türkiye'ye döndü.

Türkiye'ye dönen Portakal merhum eniştesi Dr. Rıza Arpaz muhabirlik yapması için Star TV'den yine merhum Ufuk Güldemir'e gönderdi, cebine de kartvizit sıkıştırırdı, 'hamili yakınımdır' türünden… Ve 1996 yılında İzmir'de stajyer muhabirliğe başladı.

1997 senesi 1 Mayıs'ına kadar maaş almadan 6 ay çalıştı. Ve o zaman Star TV'ye kadrolu eleman oldu. 2004 yılında kanal patron değiştirince işten çıkarıldı. Bir süre sonra da yine doğup büyüdüğü şehirde ajans muhabiri olarak göreve başladı. İzmir Sığacık'da bir balık restoranı açmaya karar verdi fakat, bir müddet sonra da 11 Ağustos 2006 günü Ayşenur Arslan ve Mehmet Ali Birand'ın Kanal D Haber ekibine katıldı.

Kısa sürede renkli haber sunuş tarzıyla ismi akılda kalan bir televizyon muhabiri haline geldi. Haber muhabirliğiyle beraber radyo ve televizyonda başka işlerde de yer aldı. 8 ay Best FM'de 'Fatih Portakal'la Konuşan Türkiye' programını hazırlayıp sundu. 2009-2010 yılları arasında Kanal D'de 'Ne yapmalı?' programının sunuculuğunu yaptı. Bu arada CNN Türk'te "Seçim Çadırı ve Sokak TV" adlı 45 dakikalık, stüdyo dışı, canlı yayınları yaptı. 

2010 yılının ikinci yarısında Fox TV'ye transfer oldu. Fox Tv de sabah haberlerinde Çalar Saat programını sunmaya başladı. Ardından da sabah haberlerini bırakıp aynı kanalda Ana Haberleri sunmaya başladı.

Her cuma gece yarısı 00.30'da başlayan "Fatih Portakal'la Türkiye'nin Trendleri" programını yapmaya başladı.

2013 senesinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 4. sınıflara "Araştırmacı Gazetecilik" dersi vermektedir. Aynı zamanda aynı okulda "Mahalli İdareler" üzerine yüksek lisans yapmaktadır.

"Medya Mektebi" adlı okulda "Haber Sunumunda Tarz" konusunda ders vermektedir.

Fatih Portakal, 27 Eylül 1997 tarihinde Armağan Toper ile dünya evine girdi.

Yorumlar (0)