31.07.2020, 07:51 230

GÜPEGÜNDÜZ  

Arzu ederdiniz bir yol görmeye, bugün bize hoş geldiniz Erenler,
Muhabbet bağından hey Dost ,Güller dermeye, bugün bize hoş geldiniz Erenler.

Hoş geldiniz Dostlarım, hoşgeldiniz arkadaşlarım ,hoş geldin Doğduğum memleketim Çarşamba,Terme Salıpazarı Cennet Ayvacık  ,İkinci şehrim dediğim Ladik, Samsunda İlkadım devrimini yapan Kavak Asarcık Havza, Pidesine nokuluna hayran olduğum Bafra , Alaçam ,Sakin güzel Yakakent. Hoşgeldin sayfama. Fatih AKIN’ın CANNES film festivalinde dediği gibi Büyük ama Garip şehrim SAMSUN Hoş geldin Sayfama, Fikrime,Gönlüme. Eee, Bir hoşgeldin deyip Allah’ın selamını da verirseniz eğer , VeAleykümselam VeRahmetullahi VeBerekatuhu deriz taa gönülden .

Köşemin adı niye “GÜPEGÜNDÜZ” ,unutanlar olmuştur yada bilmeyenler vardır Zira altı sene oldu bu ayrılık. Çünkü her yolsuzluk ,usulsüzlük,Üstadım Alev ALATLI’nın külliyede dediği gibi Kanuni ama helal olmayan şeyler yada beceriksizlik , basiretsizlik, yaranma çabası yani yağcılık öyle karanlıklarda olmuyor çoğu kez. İyilikler , fedakarlıklar, Allah için karşı çıkışlar, kaba softa ham yobaza karşı Kur-an’i ve Sünneti duruşlar,yiğitlikler, güzellikler de çok gizli değil aslında, sizin gözünüz önünde yani “Güpegündüz” oluyor birçok zaman. Ama siz görmüyorsunuz, görmek istemiyorsunuz yada işinize geldiği için görmezlikten geliyorsunuz. O vakit işte o vakit, birinin çıkıp,o güzel Vietnam Savaşı filminde Radyo dj’inin dediği gibi  “ GÜÜÜÜNAAAYDIIIN SAMSUNUM “ demesine, ulen aranızda Kral Çıplak dolaşıyor görmezlikten geliyorsunuz diyecek birine ihtiyaç var. Hah tamda onun için , biraz vicdan azabımızı rahatlatmak ama çokça da Rabbim şahit “Allah rızası için “ bu köşeyi yazdım senelerce ve yine yazmaya karar verdim 4 senelik hastalık süreci sonrası.

Beni unutanlara yada bilmeyenlere hatırlatayım, Ne mi konuşacağız bu köşede . Mesela Batısında TEKKÖYDE bir tane, Doğusunda TERME’de bir tane şimdide tam göbeğinde Epçeli köyünde bir tane Santral yapılan,  Eskiden Külhanlar , Şimdilerde adı Tefeciler onların Tahsilatçıları ( maalesef Avukatları bile olabilir) ile anılan Eşsiz Ova mazlum Çarşambayı konuşacağız mesela. Yada Devlet desteği , o zamanın Valisi , milletvekillerinin adeta zorla teşvikiyle yaptırılan, sonra yalnız bırakılan ,Tanesi 300,400.000 dolar maliyetli, Samsuna yılda 500 milyon T.L. getirebilecek Tavuk Çiftliklerinin nasıl battığını /batırıldığını, Samsunu yönetenlerin ( Yargının bu konuda ne karar verdiğini ve vermekte olduğunu ?) bu duruma nasıl gözyumduğunu yada gözlerinden kaçırtıldığını konuşacağız mesela. Yada ben on sene önce ispatladığım halde bu şehir tepelerinde neden rüzgar tribünü olmadığını, neden sadece birkaç kişiye güneş enerji santrali kurma izni verildiğini konuşacağız.
Neden belki elli senedir konuşulduğu halde Çarşamba ve Bafra ovalarına ,Salça dondurulmuş gıda konserve fabrikalarının kurulmadığını konuşacağız. Neden Samsun 10 /15 sene önce Turizm şehri ilen edildiği halde , Turların bu şehri transit geçtiğini, bu şehir otellerinde neden gecelemediğini konuşacağız. 

Biraz da insandan bahsedeceğiz. Samsunun geleceğine talip, itiraf edeyim biri iyi bir kardeşim diğeri can dostum iki Hakan’ın gençlik kollarından beri tırnaklarıyla kazıya kazıya geldikleri halde,hatta biri İlkadım Belediye Başkanlığına o kadar yakın olduğu halde nasıl ve neden siyasette uzaklaştırıldıkları  konusunda tahminde bulunacağız. Veya o dönem tabi benim görüşüm, Atakum’un en sevilen , en parlak yüzü olduğu halde Affına sığınıyorum arkadaşımın, Hüseyin DERELİ’nin nasıl üretimden uzaklaştırıldığını anlamaya çalışacağız. Bu arkadaşlar kamuoyuna mal oldukları için izin almadan isimlerini zikretme hakkımı kendimde buldum, kusura bakmasınlar lütfen. Yada Cumhur İttifakının ortağı, Devlet Baba’nın Samsunda ki temsilcilerini, teşkilatlarının gücünü, kalitesini ve tabanın hoşnutluğunu yada rahatsızlıklarını konuşacağız. Özür dilerim kendilerinden ama, muhalefetin yetersizliğini, en azından bu garibin ilçe/il başkanıyken, milletvekili adayıyken yaptığının yarısı kadar üretemeyen ( tabi yine söylüyorum bu benim düşüncem ) muhalefeti konuşacağız. Tabi güzel insan hikayelerini de konuşacağız. Daha yeni İHH Samsun ŞUBE başkanı olan güzel adam Hüseyin CERRAHOĞLU’na selam olsun. Selam olsun Hak’kın sesi iken ,Sesi kısılan Sarsıcı Hutbeler sahibi Atakent Cami İmamı Hüseyin KILIÇ hocama. Selam olsun Canik Hatice Ana Yardım Derneğine.

Daha konuşacak çok konu, yürüyecek çok yol var dostlar ama sütun bitti. “ Can bula cananını, bayram o  bayram ola, Kul bula sultanını,  bayram o bayram ola”. Bayramınız mübarek olsun. Bayramdan sonra bayram tadı için görüşmek üzere. Eyvallah.                        

Avukat Gürhan GÜNDÜZ
 

Yorumlar (8)
Basri GÜNDÜZ 1 yıl önce
Oğlum çok güzel olmuş yavrum.Ilkeli,dengeli , cesur . Sağol oğlum, gurur duydum.Baban
Sebahat okutgen 1 yıl önce
Eminimki son derece tarafsiz ve ozgur yazilar yazacaksin,gercekleri paylasacaksin..kalemine saglik
Süleyman Akdemir 1 yıl önce
Hayırlı olsun Gürhan bey güzelbir yazı olmuş çoşkulu ve etkileyici teşekkürler
Süleyman Akdemir 1 yıl önce
Hayırlı olsun Gürhan bey güzelbir yazı olmuş çoşkulu ve etkileyici teşekkürler
Adem 1 yıl önce
Tebrikler sayın avukatım
Adem 1 yıl önce
Tebrikler sayın avukatım
Süleyman Akdemir 1 yıl önce
Hayırlı olsun Gürhan bey güzelbir yazı olmuş çoşkulu ve etkileyici teşekkürler
Emre Aykutalpoglu 13 ay önce
Ordu unye de yasiyorum ancak samsun gazetesini de ara sira girip bakiyordum.Bu yaziya denk geldim ve devamini merak ediyorum ulkemin bu guzel topraklari neden degerlendirilmiyor merak ediyorum.Biz gencler olarak yeni projelere aciz bu konuda makalelerinizi bekliyorum.