Uçakta ‘FETÖ'cüyüm ve uçağı patlatacağım' diye bağıran kadına 10 yıl hapis istemi

GÜNDEM 25.12.2019, 13:34 25.12.2019, 13:40
99
Uçakta ‘FETÖ'cüyüm ve uçağı patlatacağım' diye bağıran kadına 10 yıl hapis istemi


Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Kıbrıs'a gitmek için kalkış hazırlıkları yapan uçakta 'ben FETÖ'cüyüm ve uçağı patlatacağım' diye bağırarak olay çıkardıığı iddiasıyla tutklanan Nikar D. hakkında "cebir ve tehdit kullanarak hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 
Sabiha Gökçen Havalımanı'nda 18 Aralık'ta Kıbrıs'a gitmek için kalkış hazırlıkları yapan Pegasus Havayollarına ait uçakta Nikar D. isimli kadın, "Ben FETÖ'cüyüm, uçağı patlatacağım. Havalimanında 5 tane bomba var' diye bağırmış ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Olaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianamede, şüpheli Nikar D.'nin 18 Aralık 2019 tarihinde 06.45 kalkış saatli Sabiha Gökçen-Ercan Havalimanı seferini yapacak olan Pegasus Havayolları'na ait uçakta bulunduğu sırada, 144 yolcu kalkış için beklerken gözünde güneş gözlüğü, sağ elinde bir kitap ve sol elinde erkek şahsa ait bir fotoğrafla oturduğu koltukta ayağı kalkarak ben FETÖ'cüyüm diye bağırmaya başladığı anlatıldı. 

15 Temmuz'da nasıl plan yaptılarsa ben de onu yapacığım. Canlı bomba şimdi. Ben FETÖ'cüyüm, FETÖ'cü FETÖ'yü istiyorum. Hapisaneler doldu, beslenmeyecek, at izin it izaine karıştı. 3 tane evlat büyüttüm. Biri Amerika'da, biri Kıbrıs'ta, biri Vatan Emniyette. Elindeki fotoğrafı göstererek bu adam kimse, bu fotoğrafı çantama kim koyduysa, bu kitabı elime kim verdiyse bilmiyorum" şeklinde cümleler sarf ettiği belirtildi. 

Yolcuların şüpheli tepki göstermesi üzerine şüphelinin eylemlerine ısrar ettiği, bu nedenlede uçak içerisinde seyahat eden vatandaşları korku ve panik yapmasına neden olduğu ucağın hareket etmesini engellediğinin kaydedildiği iddianemde, şüphelinin kolluk ekiplerince yakalnadığı ve uçaktan çıkarıldığı vurgulandı. 
Nikar D.'nin savcılık ifadesinde, uçakta rahatsızlandığını, kendisi hakkıında çevreden FETÖ'cü gibi sözler duyduğunu ve sinirlendiğini, elindeki kitabın Kuranı Kerim olduğunu, fotoğraftaki şahsın kim olduğunu bikmediğini, Kıbrıs'a üniversite öğrencisi oğlunun yanına gittiğinin söylediği anlatıldı. 

10 yıla kadaar hapis istendiği, tutuklu şüphelinin, cebir ve tehdit kullanarak hava ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması suçunda 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cfezanlandırılması istendi. İddianeme, önüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. 

Yorumlar (0)