Terme ve Salıpazarı'nı 'Sel'den Kurtaracak Projesi Neden Askıda?

Salıpazarı'nda yapılması planlanan baraj projesi faaliyete geçmeden, Terme ve Salıpazarı ilçeleri sel korkusundan kurtulamayacak.

GÜNDEM 03.08.2015, 11:14 03.08.2015, 11:16
1639
Terme ve Salıpazarı'nı 'Sel'den Kurtaracak Projesi Neden Askıda?
Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçelerinde önceki gece etkili olan sağanak yağışın ardından çok sayıda ev ve işyeri sular altında kalırken, sokaklar çamur tarlasına döndü.

Terme ve Salıpazarı ilçelerinde hemen hemen her yıl yaşanan sel olaylarından kurtaracak Taşkın Kontrolü, Sulama ve İçme Suyu sağlanması için Baraj projesi şubat ayında ÇED raporunun da alınmasına rağmen henüz başlayamadı.

Devlet Su İşleri'nin projesini tamamladığı ve  Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun şubat ayında alındığı Salıpazarı Barajının proje hazırlıkları 2013'de başladı.  2018 yılında tamamlanması planlanan Salıpazarı Barajı Samsun'da devlet projeleri içindeki en önemli paya sahip projelerden. Projenin toplam büyüklüğü 212 Milyon 750 Bin Türk Lirası olacak ve Terme'nin ve Salıpazarı'nın Taşkın ve sulama konusundaki sorunlarına köklü çözüm getirilmiş olacak. 

MAHALLE SULAR ALTINDA KALACAK

Salıpazarı İlçesinin en büyük mahallelerinden olan Düzköy Mahallesi tamamiyle su altında kalacak. Projenin, Samsun Salıpazarı ilçesi Kayaköprü mevkiinde DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanıyor. 'Salıpazarı Barajı, İçme Suyu, Sulaması, Malzeme Ocağı, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Hazır Beton Santrali Projesi' ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından 'olumlu' kararı verildi.

ÇED sürecinin tamamlanması ile proje aşamasına gelen Salıpazarı Barajı, Samsun’da devlet projeleri içindeki en önemli paya sahip ve barajın 3 ile 5 yıl arasında bitirilmesi planlanıyor. Taşkın sorunu, tarımsal sulama ve içme suyu sorununun çözülmesi hedeflenen proje bölge için büyük önem taşıyor. 
Yorumlar (0)