Putin'den İdlib açıklaması: Erdoğan ile anlaştık 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, ikili görüşmeden sonra basının karşısına geçti. Putin, "Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık" dedi.

GÜNDEM 27.08.2019, 18:00
114
Putin'den İdlib açıklaması: Erdoğan ile anlaştık 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaklaşık 1 saat 20 dakika süren ikili görüşmenin ardından Moskova'da ortak basın toplantısı düzenliyor.

ANLAŞMA SAĞLADIK 

Putin, "İki ülke ilişkileri giderek daha da güçleniyor. Rusya ve Türkiye ilişkileri dostluk, karşılıklı saygı ve çıkarlar üzerinde gelişmektedir. Akkuyu nükleer santrali ve Türkakımı projesi Avrupa'nın enerji ihtiyacına cevap verecek. Vize rejimi konusunda adımlar atmaktayız. Astana toplantısı için Eylül'de Ankara'ya davetliyiz. Rusya ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde en verimli süreç olan Astana formatındaki çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmektedir. İdlib'deki durumdan kaygılıyız, burası teröristler için bir barınak olmamalı. Türkiye Cumhurbaşkanı ile İdlib'de teröristlerin ortadan kaldırılması ve yapılması gerekenler için anlaşma sağladık. İdlib'deki durum hakkında derin endişe duyuyoruz. Türkiye ile teröristlerin yok edilmesi için ek tedbirlerin çerçevesini belirledik. Ek tedbirler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı" dedi.

TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALDIK
Rus liderin kendisine teşekkürünün ardından sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da şöyle konuştu:

"S-400 teslimatı dahil olumlu adımlar atıyoruz. Havacılık festivalinde Rus dostları ağırlamak istiyoruz. Sayın Başkan'la Suriye'de yaşanan gelişmeleri, İdlib özelinde tüm boyutlarıyla ele aldık. İdlib'de rejim saldırılarında mayıstan beri 500'ü aşkın masum insan hayatını kaybetti, bin 200'ün üzerinde sivil yaralandı. Rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez. İdlib için Astana ruhuna uygun çalışmalıyız. Soçi Mutabakatı ile üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz."

Yorumlar (0)