Koronavirüs test kitleri hakkında yeni gelişme!

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, genomu çözülen ve aşı çalışmalarına başlanan koronavirüsün yeni test kitleri lisans almayı başardı. Kitleri hizmete sunan şirket, yeni test kitinin yüzde 100'e varan doğruluk sağladığını öne sürdü.

GÜNDEM 28.01.2020, 16:59
202
Koronavirüs test kitleri hakkında yeni gelişme!

Çinli bilim insanlarının, yeni koronavirüsün genetik dizisi 10 Ocak’ta yayınlandığından bu yana sürdürdüğü hastalıkla ilgili çalışmaları olumlu sonuçlar vermeye başladı. Liferiver adlı şirketin ürettiği test kitleri, lisans alarak kullanıma sunuldu. Liferiver şirketi tarafından geliştirilen test kiti, yeni virüsü ayırt etmek için üç geni tanımlama yoluna gidiyor. Şirket; laboratuvar testlerine göre, kitlerinin koronavirüsünü iki saatten az bir sürede yüzde 100 doğrulukla tespit edebileceğini iddia ediyor.

REÇETESİZ BİÇİMDE KULLANIMA SOKULDU
 
Bu gibi test kitleri, tedavi özelliğine sahip olmayan medikal cihaz olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla reçetesiz biçimde sağlık merkezlerinden satışı yapılabilir. Liferiver dahil olmak üzere birçok şirket, yeni virüs için test kitleri için Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’nden resmi lisans aldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÜVENLİĞİ İÇİN ROBOT ÖNERİSİ
 
Daha fazla test kiti, yeni koronavirüsü ile mücadelede bir adım olarak değerlendiriliyor. Buna karşın şirket, sağlık çalışanların enfekte olma ihtimalini ortadan kaldırmak için kitlerin robotik makinelerle kullanılmasını öneriyor. Fakat küçük hastanelerde böyle bir üst donanım henüz yok. Hükümet ön saflarda mücadele veren doktor ve hemşirelerin yükünü hafifletmek için çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Yorumlar (0)