HSBC, Çin’de büyümeyi hedefliyor!

Türkiye`den çıkma kararı alan ve Brezilya`dan çıkan HSBC, Çin’de çalışan sayısını arttırarak bireysel bankacılık ve servet yönetimi alanlarında büyümeyi amaçlıyor.

GÜNDEM 21.09.2015, 13:16 21.09.2015, 13:19
1431
HSBC, Çin’de büyümeyi hedefliyor!

Gelişmekte olan ülkeler içerisinde ikinci büyük pazarı olan Brezilya'dan çıkan ve Türkiye'den de çıkmaya hazırlanan HSBC, dünya genelinde istihdamı kısarken Çin’de bunun aksini yapmaya hazırlanıyor.

HSBC, Çin’de çalışan sayısını arttırarak bireysel bankacılık ve servet yönetimi alanlarında büyümeyi amaçlıyor. HSBC, gelecek üç ya da dört yıl içinde Çin’in güneyinde bulunan İnci nehri Deltası isimli bölgesinde çalışan sayısını 4.000 kişi arttırmayı planlıyor. Banka böylece mevcut 13.000 çalışan sayısını yüzde 30 yükseltmiş olacak.

HSBC, Çin’in söz konusu bölgesinde geçen yıl 100 milyon dolar vergi önce kâr elde etmişti. Asya-Pasifik CEO’su Peter Wong, bu rakamı gelecek beş yılda 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Buna karşılık HSBC gelecek üç yılda dünya genelinde 50.000 çalışanını işten çıkararak yıllık 5 milyar dolara kadar tasarruf edeceğini hesaplıyor. Banka, kâr etmeyen birimlerini kapatırken yatırımlarını, en iyi performans gösterdiği Asya’ya yoğunlaştırıyor. 

Yorumlar (0)