Gazze’nin Sesini Duyan Var mı?

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ikinci gününde ölenlerin sayısı 15’e yükseldi, onlarca kişi de yaralandı. ‘Bulut Sütunu’ olarak adlandırılan operasyonda en az 100 nokta vuruldu.

GÜNDEM 16.11.2012, 12:52 16.11.2012, 12:52
279
Gazze’nin Sesini Duyan Var mı?
 Karadan, havadan ve denizden fırlatılan füzelerle 80’den fazla kamu ve güvenlik kurumu hedef alındı. Saldırılar üzerine işyerleri ve okullar kapatılırken, halka evlerinden çıkmamaları çağrısı yapılıyor. İsrail, Gazze’den fırlatılan roketlerin 3 vatandaşının ölümüne yol açtığını iddia etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, operasyonların genişleyebileceği mesajını verdi. Savunma Bakanı Ehud Barak ise ‘başlangıç’ olarak değerlendirdiği operasyonlarda Hamas’ın altyapısının vurulduğunu öne sürdü. İsrail önceki gün Hamas’ın askerî kolu İzzettin el-Kassam örgütünün lideri Ahmed el-Cebari’yi, füzeli saldırı ile öldürmüştü. Dünkü cenaze törenine on binlerce kişi katıldı.

Sudan’ın başkenti Hartum’da Sudan İslami Hareketi Genel Kongresi’nde konuşan Hamas lideri Halit Meşal, “Arap Baharı’ndan önce ürken İsrail, şimdi korkudan titriyor.” dedi.

İsrail’in yeni Mısır yönetimini denediğini de söyleyen Meşal, Kahire’deki yeni yönetimin Filistin’in yanında olduğunu göstererek işgalcilere gereken cevabı verdiğini öne sürdü.

Saldırılar karşısında nasıl bir tutum takınacağı merak edilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise İsrail’in saldırılarının kabul edilemez olduğunu belirterek, Gazze halkının yanında olduklarını duyurdu.

Mısır televizyonundan yayınlanan konuşmasında Mursi, İsrail’in düzenlediği saldırıların bölgede istikrarsızlığa sebebiyet vereceğini de belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr da ABD yönetimine çağrıda bulunarak saldırılarını durdurması için İsrail’e baskı yapmasını istedi. ABD ise operasyonların meşru müdafaa olduğunu savunarak İsrail’e arka çıktı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Hamas ve diğer terörist grupların İsrail halkını hedef alan saldırılarının hiçbir meşruiyeti yok.”dedi. Rusya ise, İsrail’in Gazze saldırısının ardından bölgede artan şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu belirterek İsrail’in hava saldırılarını “orantısız” olarak niteledi.

Bu arada, BBC de bir açıklama yaparak, hava saldırılarında ölen 11 aylık bir bebeğin, BBC Arapça’nın Gazze’deki fotoğraf editörlerinden Cihad Meşeravi’nin oğlu olduğunu duyurdu.

İsrail’in 2008 yılı sonunda da Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği 33 günlük saldırıda yaklaşık 1.500 Filistinli hayatını kaybetmiş, 5 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Altyapısı tamamen imha edilen Gazze, aradan geçen süreye rağmen kendisini toparlayamadı.

İsrail, özellikle Libya’daki devrimden sonra binlerce füze ve ağır silahın Mısır üzerinden Gazze’ye girdiğini öne sürüyor. Mısır yönetimi de iddia edilen silahların Gazze’ye girmemesi için, pek çok tüneli kapatmış, silah tüccarlarına yönelik operasyonlar düzenlemişti.
Yorumlar (0)