Erdoğan ile Putin arasındaki kritik görüşme sona erdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in görüşmesi sona erdi. İki lider kritik görüşme öncesinde katıldıkları MAKS 2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılış töreninde 5. nesil Rus savaş uçağı Sukhoi SU-57'yi inceledi.

GÜNDEM 27.08.2019, 17:36
153
Erdoğan ile Putin arasındaki kritik görüşme sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Görüşmenin ana gündem maddesi İdlib'di. 80 dakika süren görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi.

RUSYA'YA BAŞARILAR DİLEDİK 

Erdoğan görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"Rusya Federasyonu'nun savunma sanayine yönelik imkanlarını görme imkanımız oldu. Tabii savaş uçaklarının gösterilerini de izleme imkanımız oldu. Bütün bunların yanında uzayla ilgili çalışmalar çok çok anlamlıydı. Uzaya yönelik atılan adımlar ilmi noktada Rusya'nın geldiği noktayı gösteriyor. Rusya'ya yolculuklarında başarılar diledik. Şimdi sayın başkanla gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerle bölgesel gelişmeleri değerlendirme fırsatını da bulmuş olacağız. Çok teşekkür ediyorum."

HASSAS KONULAR VAR, GÖRÜŞECEĞİZ

Rusya Devlet Başkanı Putin de görüşmeye dair "Türkiye'nin ekonomi alanında yüksek teknoloji üretmesiyle ilgili planlarını biliyoruz. Elbette çok rağbet gören alanlarda çabalarımızı birleştirebiliriz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemizde) bölgesel konular arasında hassas konular da var, bunları görüşeceğiz" ifadelerini kullandı.

1 MİLYONUN ÜZERİNDE KATILIMCI BEKLİYORUZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova'daki Jukovski Uluslararası Havaalanı'nda düzenlenen MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılış törenine katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nı kendi alanının lider fuarlarından biri olarak gördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

"Bizim de bu sene 14'üncüsünü gerçekleştirdiğimiz İDEF Fuarımız var. Ayrıca MAKS-2019 tarzı, özellikle gençlerimize yönelik İstanbul'da TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ni de düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festival, 550 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamıştı.17-22 Eylül 2019'da düzenlenecek bu seneki etkinliğe de 1 milyonun üzerinde katılımcı bekliyoruz. Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını festivalimize beklediğimizi ifade etmek istiyorum. 'İstikbal göklerdedir' parolasıyla son dönemde Türkiye olarak havacılık alanında önemli hamlelere imza atıyoruz."

Türk Hava Yolları'nın küresel ölçekte en geniş hava taşımacılığı ağlarından birine sahip olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Havalimanlarımız Avrupa'nın en çok yolcu ağırlayan alanları arasında yer alıyor. Türk Hava Yolları 124 ülkede 258 şehre sefer düzenliyor" dedi.

YENİ UFUKLAR AÇACAK

Rusya Devlet Başkanı Putin de yaptığı konuşmada, "Rusya'nın havacılık uzay alanındaki başarılarının, özellikle Türk misafirlerimiz olmak üzere bütün ortaklarımızın ilgisini çekeceğinden eminim. Bu da karşılıklı iş birliğimiz için yeni ufuklar açacak." dedi.

MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'na yoğun ilgi olduğuna dikkati çeken Putin, uçak endüstrisinin gelişmesinin uluslararası iş birliğine bağlı olduğuna dikkati çekti.

ERDOĞAN'DAN SU-57'YE YAKIN İLGİ

Fuar alanındaki stantları gezen Erdoğan, aralarında 5'inci nesil Rus savaş uçağı SU-57'nin de bulunduğu uçak ve helikopterler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Yorumlar (0)