Demirtaş, “Çöpün değerini arttırıyoruz“

Avrupa çöpten para kazanıyor

GÜNDEM 10.02.2012, 20:21 10.02.2012, 20:21
243
Demirtaş, “Çöpün değerini arttırıyoruz“
Avrupa ülkelerinde geri dönüşüm atıklarının ayrıştırılmasının halk tarafından benimsendiğini belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Avrupa ülkeleri çöpten para kazanıyor, biz de kazanmalıyız” dedi.

Acem Tekkesi'nde bayanlara yönelik düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğine eşi Lütfiye Demirtaş ile birlikte katılan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, davetli bayanlara İlkadım Belediyesi'nin projelerini anlattı. Çöpünüz Altın Olacak Kampanyası'nın yürürlüğe girmesinin ardından vatandaşları geri dönüşebilir atıkların ayrıştırılması konusunda büyük oranda bilinçlendirdiklerini dile getiren Başkan Necattin Demirtaş, “Çöpünüz Altın Olacak Kampanyası ile vatandaşlarımıza geri dönüşümü olan cam, metal, plastik, kağıt gibi atıkları ayrıştırmayı öğrettik. Kampanyaya katılımın oldukça yüksek olması atıkların kaynağında toplanması ve tekrar kullanılabilir duruma getirilmesi bakımından önem arz ediyor. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bu sistemi ilimizde uygulamaya başladık. Sitemle birlikte geri dönüşümde yüzde 97 oranında artış yakaladık” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinde yer altı konteynerinin yaygın olarak kullanıldığına vurgu yapan Başkan Necattin Demirtaş, şöyle devam etti: “Avrupa çöpten para kazanıyor. Halk sistemi benimsemiş durumda. Biz de bu uygulamanın ilk evresi olan Çöpünüz Altın Olacak Kampanyası ile sistemi vatandaşımıza tanıtmaya başladık. İnsanları sisteme teşvik etmek için altın ile ödüllendirmeye devam ediyoruz. Diğer yandan okullarımızda da 'geri dönüşüm' konulu ödüllü kısa film yarışması düzenliyoruz. İlçemize bu sene içinde konuşlandıracağımız yer altı konteynerleri ile maddelerin geri dönüşümüne yüksek oranda katkı sağlayacağız. Amacımız vatandaşımızın bu sistemi benimsemesi. Avrupa bu işten para kazanıyor. Biz neden kazanamayalım?”
Yorumlar (0)