Çetinkaya, Burma'ya yüklendi

"Metin Burma, Atakum'da yatırımı engelliyor"

GÜNDEM 03.01.2012, 16:28 03.01.2012, 16:28
235
Çetinkaya, Burma'ya yüklendi

  AK Parti Samsun İl Başkanı Osman Çetinkaya, partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma'yı eleştiren Çetinkaya, "Biz özellikle Atakum bölgesinde olimpik bir yüzme havuzu ve kapalı bir spor salonu yapmak arzumuzu Atakum Belediye Başkanı'na iletmemize rağmen, Başkan Metin Burma, Atakum bölgesinde gerek olimpik bir yüzme havuzunun gerekse spor salonun yapılmasıyla ilgili en ufak bir katkıda bulunmadı. Bu teklif Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kendisine iletildiğinde işi rampaya sürmek için türlü türlü istek ve taleplerde bulundu. En son Eğitim Fakültesi'nin arkasında yaptığımız spor kompleksini biz Atakum'a yapmak istiyorduk" dedi.

"Şuan Ataum'da belediyeciliğin A'sı da yok B'si de yok" diyen Çetinkaya, "Biz 2004'te Atakum'u biliyoruz. Atakum'da belediye binasının nerede olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Tarım Bakanlığı'na bağlı bir binada 10 yıl boyunca durdular. 10 yıl boyunca bir belediye binasının yerini bile belirlemediler. Kendisi seçildiği 1994'ten 2004'e kadar neler yaptığını merak ediyorum. Şuanda ağırlıklı olarak Atakum'da inşaatlar yapılıyor, bunları bizim dönemimizdeki belediye başkanımız sağlamıştır. Kendi döneminde Atakum'da bir tane inşaat yoktur. Kendisinden rakamsal anlamda bunları istiyoruz. Kendisi 10 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptı, kaç tane inşaat ruhsatı verdi? Biz 2004'ten 2009'a kadar kaç tane inşaat ruhsatı verdik? Bizim yaptığımız imar düzenlemeleri sonrasında 2009'dan bu yana kaç tane inşaat ruhsatı vermiştir? Ben bunu merak ediyorum. Atakum'daki arkadaşlarımızın motiveye ihtiyacı yok. Biz gerekirse 17 ilçeden kalkacağız bütün gün Atakum'da çalışacağız, bütün gün İlkadım'da çalışacağız ama bütün belediyeleri alacağımızla ilgili kimsenin kaygısı olmasın. Mobil ekipler kuracağız ve buraları alacağız. Kendisi hem rakamsal anlamda 10 yaptığı belediye başkanlığının getirisini kağıda döksün. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na Atakum'da neden yer tahsis etmediğini bize sunsun. Bakanımız Suat Kılıç bu konuda üzüldü. Atakum bölgesinin Samsun'un gelişen yüzü olduğunu düşünüyoruz ama Metin Burma'nın sayesinde değil, bizim sayemizde. 2004 ile 2009 yılları arasında Atakum'u biz kalkındırdık. Kendisi bir takım şeyler söylüyor, 'biz belediye aldığımızda şöyle borçluydu, böyle borçluydu' diyor. Yatırım yapmayan belediyenin borcu olmaz. Kendi dönemlerinde belediyenin borcu yoktu ama Atakum'da da bir şey yoktu. Kasanda paran var, kendi belediye binan yok. Kasanda paran var, sosyal tesislerin yok. Bizim yaptığımız binada oturuyor, bizim yaptığımız binada düğün ve organizasyonlar yapıyor" diye konuştu.

"Bu konular çok işlenirse Atakum'daki sosyal tesislerde hangi ideolojik gruba o binaların verildiğini açıklarım" ifadesini kullanan AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya, şöyle devam etti: "O ideolojik grup ülkemizin sevdasıyla, milletimizin sevdasıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir gruptur. Çok sıkıştırırsa onu bir dahaki basın toplantısında söylerim. Samsun'un geleceğini, Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren önemli projelerde ideolojik olmaktan uzak durmamız lazım. Metin Burma, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Atakum'da yatırım yapmasını ideolojik sebeplerden dolayı engelliyor. Hükümetimizin Atakum'da yatırım yapmasını engelliyor. Bunu sürdürürse daha büyük bir basın toplantısıyla belgeli, evraklı bunu söyleriz. Herkes işini yapsın, yapmıyorsa sussun. Yağ gibi suyun üstüne çıkmaya da çalışmasın. Biz İlkadım'da da özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın vatandaşın sportif faaliyetlerde kullanabileceği modern, düzenli, Samsun'un uluslararası sportif faaliyetler yapacağı şekilde yeni binalara kavuşmasını arzu ediyoruz. Tekkeköy Belediye Başkanı bu konuda daha ılımlı. Metin Burma ideolojik davranıyor ve Atakum'a kamu yatırımı girmesini engelliyor. İlkadım'da vermemezlik gibi bir durum olmadı. İlkadım'ın durumu biraz sıkışık ama İlkadım Belediye Başkanı'ndan biraz özverili davranmasını istiyoruz. Şehir merkezinde olmayabilir ama şehrin muhtelif yerlerinde sportif alanların verilmesini arzu ediyoruz. İlkadım Belediye Başkanı bu konuda ideolojik değil ama daha çok katkılarını bekliyoruz. Metin Burma bu konuda ideolojik, Atakumlu vatandaşımızın bunu bilmesini istiyoruz. Biz Atakum'a yeni spor kompleksleri yapmak istiyoruz ama Metin Burma bize yer vermiyor. Büyükşehir'in hizmetlerini kendisine mal etmesin. Şuanda orada özellikle hafif raylı sistemin etrafında ve büyük caddede bütün düzenlemeyi AK Parti'li Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Atakum Belediyesi'nin yaptığı şeyleri biz merak ediyoruz. Bir basın açıklaması yapsın, bizimle paylaşsın. Bu işi şova dönüştürmeye gerek yok, biz takip ediyoruz. Belediye seçimleri öncesinde elimizdeki bilgileri belgeleri halka sunacağız. Atakum'da hem il yönetimi hem teşkilatları hem de belediye meclis üyeleri ve pırıl pırıl bir belediye başkan adayımızla birlikte Atakum'da ki halkımıza hizmet etmek için oradaki çalışmalarımızı derinleştireceğiz.""2009'DA YAPTIĞIMIZ YANLIŞLAR VAR"

Yaptığı açıklamaların bazılarının yanlış anlaşıldığını söyleyen AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya, "Biz 2014'te belediyeleri almak istiyoruz ama 2009'da yaptığımız yanlışlar var. Özellikle İlkadım ve Atakum bölgesinde, 'İlkadım'da oturanları Atakum'a, Atakum'da oturanları İlkadım'a yazdığımız için seçimi kaybettik' diye ifade ettim ama bazı gazeteci arkadaşlar yanlış anlamış. 'Yanlış belediye meclis üyeleri belirledik, seçimleri kaybettik' diye ifade çarpıtılmasın. Biz hepsini kastetmiyoruz, Atakum'da oturup da İlkadım'da, İlkadım'da oturup da Atakum'a yazılan belediye meclis üyelerini kastediyoruz. 'Kendi mahallesinde sevilen sayılan arkadaşları bulacağız' dedik. 'Belediye meclis üyelerimiz yanlıştır' anlamında söylemedik. Belediyeyi sadece belediye başkanı kazanmıyor. Önce teşkilatlar, belediye meclis üyeleri ve en son belediye başkanı. Belediye başkanı tek başına seçim almıyor, alsaydı İlkadım ve Atakum'da seçimi almamız gerekirdi. Üçlü saç ayağını oluşturmadığımız müddetçe bizim seçimi almamız hayal olur, 2009'da olduğu gibi. Herkes bulunduğu yerden belediye meclis üyesi gösterilecektir" açıklamasında bulundu."EYLEMCİ İŞÇİLER EKMEK PEŞİNDE DEĞİL"

Çetinkaya, Gazi Devlet Hastanesi'nde taşeron firma tarafından çalıştırılan işçilerin işten çıkartılması olayı ile ilgili soruya ise şu şekilde cevap verdi: "Bu konuyla ilgili biz başhekim ile görüştük. Oradaki arkadaşlarımızın hastanede çalışmakla ilgili bir talepleri yok. Onlarda bir ideolojiye hizmet etmenin, oradaki huzuru kaçırmanın peşindeler. Oradaki arkadaşlar bize gelip, 'bu başhekim ile anlaşamıyoruz, bizi başka bir yerde istihdam eder misiniz' şeklinde söylemlerde asla bulunmadılar. Değerlendiririz ya da değerlendirmeyiz, bu başka mesele. İnatla ve ısrarla istenmeyen yerde durmaya çalışmak doğru değil. Yasal hakları vardır, adliye orada, gitsinler versinler iş mahkemesine, tazminatlarını alsınlar. Orada başhekim ve hastanenin huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok. 3-5 tane arkadaşımızın orada yaptığı eylemden hasta yakınları ve hastalar etkileniyor. Kimsenin ekmeği ile oynamıyoruz. Şuan direnen arkadaşlar tamamen ideolojik. Ekmek peşinde değiller, keşke ekmek peşinde olsalar, biz onlara yardımcı oluruz. Bu tamamen ideolojik, birileri onları maşa gibi kullanıyor. İşten çıkartılmaların sebebi kendi açılarından ideolojik, başhekim açısından değil. Başhekim şunu söylüyor: 'Pasif direnişe geçerek hizmette kusurda bulundular. Ben birçok defa kendilerini yazılı ve sözlü uyarmama rağmen bunu sürdürdüler hatta bana hakaret bile ettiler.' Hastanenin önünde çadırlı eylemde bulunan arkadaşları işe biz koyduk. İdeolojik bir şey olsa onları işe koymazdık. Onların referansında AK Parti var. Daha sonra arkadaşlar orada farklı unsurlarla kontağa girince, hastanenin huzurunu ve disiplinini bozunca başhekim onları mecburen oradan uzaklaştırma durumunda kaldı."METİN BURMA'DAN JET CEVAP

AK Parti İl Başkanı Osman Çetinkaya'nın kendisi ile ilgili söylediği sözlere anında cevap veren Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Sayın Çetinkaya ve diğer AK Parti'li arkadaşların bana laf atmaktan başka işi yok mu? Benim içi boş sözlerle kaybedecek zamanım yok. Ancak herhalde Sayın Çetinkaya'nın boş vakti çok ki, sürekli bana laf atıp duruyor. Benim bu tür polemiklerle uğraşmaya ne vaktim, ne de isteğim var. Belediye halkın yeridir. Sayın başkan isterse buyursun gelsin, bir gün çayımı içsin, ben ona ne tür hizmetler yaptık, neleri yapmayı planlıyoruz, projelerimiz nelerdir hepsini tek tek anlatırım. Yok onu da istemiyorsa beni rahat bıraksın, çalışayım. Benim kendisinden tüm beklentim budur, başka bir şey istemiyorum. Seçim zamanı geldiğinde kimin çalışıp çalışmadığının değerlendirmesini halkımız yapacaktır."

Belediyeye ait sosyal tesislerde illegal örgütlerin toplantılar yaptığı iddialarını ise kabul etmediğini söyleyen Başkan Burma, "Öyle bir şey olsa bu ülkenin polisi, savcısı, istihbaratı var, yapılan yanlışa el koyarlardı. Bugüne kadar her hangi bir polislik, karakolluk olay olmamıştır. Bu bile suçlamaların ne derece asılsız olduğunu kanıtlamaktadır" dedi.

Burma, spor tesisi için yer temini konusunu İl Başkanı Çetinkaya ve Suat Kılıç'ın da çok iyi bildiğini, sorunun gerçek cevabını bulmak için kendi partilerinin bakanına danışmalarının yeterli olacağını belirten Başkan Burma, "Bu konu ile ilgili Sayın Kılıç ile görüştük. Konunun açıklamasını Sayın Bakan yapmalıdır" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)