BİM'de skandal! Saç ve domuz kılından yapıldığı ortaya çıktı

Sosyal medyada büyük kitlesi bulunan ve insanları besin içerikleri hakkında bilgilendirmeye çalışan Gıda Dedektifi adlı hesaba her gün onlarca şikayet geliyor. Şikayetleri paylaşarak vatandaşları bilinçlendirmeye çalışan Gıda Dedektifi sayfası, bu kezde BİM mağazalarındaki skandalı ortaya çıkardı

GÜNDEM 07.03.2020, 11:38 07.03.2020, 12:08
22307
BİM'de skandal! Saç ve domuz kılından yapıldığı ortaya çıktı

Sosyal medyada büyük kitlesi bulunan ve insanları besin içerikleri hakkında bilgilendirmeye çalışan Gıda Dedektifi adlı hesaba her gün onlarca şikayet geliyor. Şikayetleri paylaşarak vatandaşları bilinçlendirmeye çalışan Gıda Dedektifi sayfası, bu kez de BİM mağazalarındaki skandalı ortaya çıkardı.

Türkçe içerikte yazılmamış

BİM mağazalarında Bifa Bisküvi tarafından fason olarak üretilen Krınkıl Balık Kraker'in içerisinde bulunan L-sistein adlı bileşenin ham maddesi pes dedirtti. Ayrıca krakerin içerisinde bulunan L-sistein adlı bileşen, kraker paketinin Türkçe içeriğinde yer almazken, Fransızca içerikte bulunduğu da görüldü. Bu durumun etiket mevzuatına aykırı olduğu da belirtildi.

uygulamamızı indirin:

Gıda Dedektifi'nin paylaşımına göre, L-sistein adlı maddenin, Asya'da özellikle Çin'de insan saçından ve domuz kılından hidroliz yoluyla elde edilen, küresel pazarda yıllık 5000 tonluk büyük bir pazar hacmine sahip olduğu, ayrıca Türk Gıda Kodeksi'ne göre ekmeklik unlarda kullanımının yasaklandığı aktarıldı.

Özellikle hammaddesi açısından tartışmalı olan L-sistein adlı bileşenin Türk Gıda Kodeksi'ne göre ekmeklik unlarda bile yasaklanmasına rağmen özellikle en çok çocuklar tarafından tüketilen bu krakerin içinde bulunması tartışma konusu oldu.

Yorumlar (2)
Meltem 2 yıl önce
Biz aliskiniz got kilida yeriz
Bedirhan 2 yıl önce
bim üretici firma değildir-ürünlerini başka firmalara yaptırır-örnek vıp isimli kahve bim için nescafe frmasınca üretilir-nescafe yi yahudi diye almayan haji amca nescafe nin üretimi olan vıp kahveyi huşuu içinde içmektedir-ayrıca sistin dene madde bütün ekmak çeşitlerinde-lavaş larde -hazır kek ve pastalarda yıllardır kullanılmaktadır-buna izin veren Türk gıda kodeksine uygunluk belgesi veren müslüman bakanlara hesap sorun bakalım aslan yürekliler.bim işin zırt deliği.