Aç bırakılmadılar

Yaban hayatı için metrelik karı aştılar

GÜNDEM 20.01.2012, 12:30 20.01.2012, 12:30
236
Aç bırakılmadılar

  Samsun'da orman işletme görevlileri, dondurucu soğukta yaklaşık bir metreyi bulan karda yoğun efor sarf ederek yaban hayvanlarına yem bıraktılar.

Yoğun kar yağışı nedeniyle, yaban hayvanlarının aç kalmaması için Samsun Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Görevliler, 1.5 ton buğday, 500 kg mısır, 10 balya saman, 200 ekmek ve 1 ton sakatatı ormanlık alana bıraktı. 500 adet kafes de ağaçlara asıldı ve içlerine yem konuldu. Vezirköprü Kunduz Ormanları'nda yaban hayatı için yiyecek bırakan Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri dondurucu soğuk ve bir metreyi bulan kar nedeniyle zor anlar yaşadı. Görevliler, araçlarla

getirdikleri yiyecekleri ormanlık alana bıraktı. 

Vezirköprü Orman İşletme Müdürü Hasan Kemal Yayla, kış aylarında yaban hayvanlarının zor şartlarda yaşadığını, yiyecek bulamayanların ise telef olduğunu, bunu önlemek için onlara yiyecek bıraktıklarını söyledi. 

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Kunduz Şefi Fatih Kurt ise, "Bugün burada, ekolojik denge için önemli bir halka teşkil eden yaban hayatının yoğun kış şartlarında telef olmaması için yiyecek bıraktık. Yemleri bırakırken de hayvanların özellikle geçiş güzergahlarını önceden tespit ettik, daha sonra da yemleri bu güzergahlara bıraktık. Burada amacımız, doğal denge için önemli bir halka olan yaban hayatının kış şartlarında yiyecek bulmasını sağlamak" dedi. 

Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Kunduz Ormanları'nda bulunan Keltepe, Eğrelti, Kunduz Boğazı, Paraca, İki Oluk Yayla ve Akpınar mevkisindeki ormanlık alana yabani hayvanlar için yiyecek bıraktı. Ekipler, kuşlar için açık alanlara buğday koydu ve ağaçlara 500 adet kuş kafesi astı. Kafeslerin içine ekmek ve buğday da konuldu. Ayrıca karaca, alageyik için fenni yem ve çayır bırakırken, yırtıcı hayvanlar doğan, atmaca, kartal, kurt için de sakatat bırakıldı. 

Yorumlar (0)