YSK'dan İstanbul seçimleri için flaş karar!

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 23 Haziran 2019'da yapılacak yenileme seçimiyle ilgili usullerin belirlendiği kararı tamamladığı ifade edildi.

GÜNCEL 10.05.2019, 20:31
114
YSK'dan İstanbul seçimleri için flaş karar!

YSK'nın kararına göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde uygulanacak esaslar ise şöyle: 

- Seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit ve ilan edilmesine gerek bulunmayacak. 

- 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçime katılmış siyasi partiler bu seçime de katılabilecek. 

- Bu seçim için oy verme günü 23 Haziran 2019 Pazar günü olacak.

YENİDEN ADAY TESPİTİ YAPILMAYACAK

- Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak, ancak, ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar İstanbul İl Seçim Kurulunun belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek. 

- 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek, yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.

- Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak. 

- 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. 

KAMU GÖREVLİLERİ ARASINDAN BELİRLENECEK

- Seçimlerde görevlendirilecek sandık kurulu başkanlarının, 298 sayılı Kanun'un 22. maddesine göre kamu görevlilerinden belirlenmesi zorunlu olduğundan, bu kişiler 298 sayılı Kanun'un 26. maddesinde belirtilenler hariç mutlaka mülki amirce gönderilen listedeki kamu görevlileri arasından belirleneceği belirtildi. 

- Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adayların oy verme gününden önceki otuzuncu gün olan 23 Mayıs 2019 Perşembe gününden itibaren kendilerini tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilan, pankart veya afiş gibi malzemeleri yapıştırmak amacıyla o seçim çevresi içerisinde, belediyelerce doğrudan kullanılan ve ilçe seçim kurullarınca belirlenen sabit ilan ve reklam yerlerinden süresi, sayısı ve ücreti eşit olmak şartıyla yararlanabilecek. 

Yorumlar (1)
İtfaiyeci adayı 3 yıl önce
Yetersiz itfaiye personeli sonucu itfaiye ekiplerinin yangınlara 3 er kişi 4 er kişi gidip zor şartlar altında müdahale ettiklerini ve yeni itfaiye personeli gerekliliğini de konuşulsaydı keşke biz sivil savunma ve İtfaiyecilik bölümü önlisans mezunlarınada umut olurdu Bi nebze güzel samsunumuz için.