Ünlü fotoğrafçı hayatını kaybetti! Ara Güler kimdir?

Fotoğrafçılığın dev ismi Ara Güler tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye'de fotoğraf denince tartışmasız akla gelen ilk isim olan Güler'in ölüm haberi sevenlerini yasa boğdu

GÜNCEL 18.10.2018, 09:00 18.10.2018, 09:08
161
Ünlü fotoğrafçı hayatını kaybetti! Ara Güler kimdir?

İstanbul’da rahatsızlanan ünlü fotoğraf sanatçıAra Güler, 90 yaşında kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Ara Güler’in kalbinin durduğu, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Ara Güler’in doktoru Zafer Gökay, Güler’in yakınlarına yaptığı açıklamada, “Serviste üç kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde ne yazık ki döndüremedik, başımız sağ olsun. Tamamen kalp yetersizliği” dedi.

ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI TELEFONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler’in vefatı nedeniyle ailesine telefonla taziyelerini iletti.

Erdoğan, “Türkiye’nin yetiştirdiği ünlü fotoğrafçı Ara Güler usta geriye bıraktığı eserleriyle hep hayırla yad edilecek” mesajını paylaştı.

ARA GÜLER KİMDİR?

Fotoğraf sanatçısı Ara Güler, 16 Ağustos 1928 yılında dünyaya geldi. 90 yıllık hayatı boyunca ünü Türkiye'yi aşan başarılı bir fotoğrafçı olarak bilindi. Ara Güler 17 Ekim 2018'de İstanbul'da hayatını kaybetti.

Ermeni asıllı Türk fotoğraf sanatçısı ve muhabiri Ara Güler, 16 Ağustos 1928 tarihinde İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. Tam adı Aram Güleryan’dır.

Ara Güler 1951 yılında Kuruçeşme’deki Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun oldu. Lisedeyken Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarına devam etti. Çünkü bu yıllarda sinemaya ve oyun yazarlığına merak sarmıştı.

1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine devam etti.

Ara Güler, babasının aldığı fotoğraf makinesiyle ilk çektiği fotoğraf, 1950 yılında Ticaniler denen gerici bir grubun kırdıkları Gümüşsuyu’ndaki Atatürk heykelinin resmidir.

1953’de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı ve İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.

1954-1962 yılları arasında Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölümü şefi olarak çalıştı.

1955 yılında İstanbul’da 6-7 Eylül Olayları sırasında azınlıklara karşı saldırıları ve olayların ardından ortaya çıkan tahribatı belgeledi.

Bu yıllarda gazeteci olmaya karar veren Güler, 1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliğini yaptı.

1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” unvanını kazandı. İsviçre’de çıkan Camera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı.

1964’de Mariana Noris’in ABD’de basılan “Young Turkey” adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.

1967’de Japonya’da çıkan “Photography of the World” antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.

1967’de Kanada’da açılan “İnsanların Dünyasına Bakışlar” sergisinde,

1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen “Renkli Fotoğrafın On Ustası” adlı sergide; aynı yıl Almanya’da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda yapıtları sergilendi.

1970’de “Türkei” adında fotoğraf albümü Almanya’da yayımlandı. Sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD’de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre’de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.

1971’de Lord Kinross’un “Hagia-Sophia” (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso’nun 90’ıncı yaş günü için yayımlanan “Picasso Metamorphose et unite” adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı.

1972’de Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açıldı.

1975’de ABD’ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra “Yaratıcı Amerikalılar” adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan “Kahramanın Sonu” adlı bir belgesel film çekti.

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “Foto Muhabirliği” dalındaki birincilik ödülünü aldı.

1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı.

1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan, Prof. Aptullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı.

1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) “The Sixth Continent” adlı kitabını fotoğrafladı.

1994’de “Eski İstanbul Anıları”, 1995’de “Bir Devir Böyle Geçti”, “Yitirilmiş Renkler ve “Yüzlerinde Yeryüzü” fotoğraf kitapları yayımlandı.

Yorumlar (0)