Son dakika Cemal Kaşıkçı gelişmesi... İfadeler ortaya çıktı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili ifadeye çağrılan konsolosluk çalışanından 5'i şu sıralar İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nda tanık sıfatıyla ifade veriyor.

GÜNCEL 22.10.2018, 13:45
46
Son dakika Cemal Kaşıkçı gelişmesi... İfadeler ortaya çıktı

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan ve öldürüldüğü açıklanan gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin soruşturma kapsamında, 5 Türk konsolosluk çalışanı daha 'tanık' sıfatıyla ifade vermek üzere adliyeye geldi. Savcılığa ifade verenlere  "Cemal Kaşıkçı'yı gördünüz mü?", "Konsolosluğa gelen 15 kişiyi gördünüz mü?", "Arbede sesi duydunuz mu?" gibi sorular soruldu, teşhis için bazı fotoğraflar da gösterildi. 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen ve öldürüldüğü açıklanan gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin soruşturma kapsamında, bugün 5 konsolosluk çalışanı adliyeye geldi. Sabah saat 11.00 sıralarında adliyeye gelen aralarında iki şoför, teknik servis personeli ve idari işler memurlarının bulunduğu 5 kişi, ifadelerini vermek üzere 7.kattaki savcılık katına çıktı ve ifade alan savcılara olaya ilişkin bildiklerini anlattılar. 

Savcılıkça çalışanlara, "Kaç yıldır konsoloslukta çalıştıkları, görevleri, çalışma saatleri gibi genel soruların yanısıra "Cemal Kaşıkçı'yı gördünüz mü?", "Arbede sesi duydunuz mu?, "2 Ekim günü olağanüstü bir durum var mıydı?" gibi sorular soruldu.  Ayrıca "Konsolosluğa giren 15 kişiyi gördünüz mü?" sorusu ve bazı fotoğraflar, olay günü personele izin verildiğine ilişkin sorular yöneltildi.  Çalışanlar da o gün görev başında olduklarını, herhangi bir gürültü ses duymadıklarını, olaya ilişkin bir şey görmediklerini söylediler. Öte yandan konsoloslukta mesainin sabah saat 09.00'da başlayıp saat 15.30'da sona erdiğini söyleyen çalışanlar, olay günü de saat 15.30'da binadan ayrıldıklarını söylediler. İfade veren bir kişi, basın mensuplarının soruları üzerine, Türkiye'den ayrılan İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'nin çok iyi bir insan olduğunu belirtti.   

Olay

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Cemal  Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği  başkonsolosluktan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında  aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı  15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere  döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak  çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında  görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk  binası ile Türkiye'den ayrılan Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed  el Uteybi'nin konutunda inceleme yapılmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 20 Ekim'de, İstanbul Başkonsolosluğu'na  girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk  binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak:Milliyet

Yorumlar (0)