Seçime kadar İstanbul'u kim yönetecek?

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ve yenilenmesi yönünde aldığı karar sonrası akıllara gelen 'seçimlere kadar İstanbul'u kim yönetecek' sorusuna AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in yanıtladığı görüldü.

GÜNCEL 07.05.2019, 08:13
447
Seçime kadar İstanbul'u kim yönetecek?

YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ve yenilenmesi yönünde aldığı karar sonrası akıllara gelen 'seçimlere kadar İstanbul'u kim yönetecek' sorusunu AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yanıtladı. Çelik gazetecilerin sorduğu soruya, "5393 sayılı Belediye Kanununun 45-46. maddeleri bunu açıklıyor. Mazbata iptali söz konusu olduğunda normal şehirlerde valinin yetkisine geçiyor, büyükşehirlerde İçişleri Bakanlığının yetkisine geçiyor." dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik gazetecilerin seçimler sonuçlanıncaya kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kimin yürüteceğine dair soruya, "5393 sayılı Belediye Kanununun 45-46. maddeleri bunu açıklıyor. Mazbata iptali söz konusu olduğunda normal şehirlerde valinin yetkisine geçiyor, büyükşehirlerde İçişleri Bakanlığının yetkisine geçiyor." dedi.

Sözcü Ömer Çelik, Keskin ve Yusufeli'nde kaymakam atandığınıbelirterek, "Dolayısıyla büyükşehir söz konusu olduğu ve mazbata iptali söz konusu olduğu için 5393 sayılı kanunun 45-46. maddesine göre İçişleri Bakanlığı yetkilidir, onlar birini görevlendireceklerdir. İçişleri Bakanımızın uhdesindedir bu süreç." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)