Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı." ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 14.03.2019, 13:16
551
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral  Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile dün  Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) yönetimi  ve bazı muvazzaf subaylarla öğle yemeğinde bir araya geldi.

Sıhhiye Orduevi'nde konuşan Bakan Hulusi Akar, S-400 hava ve füze  savunma sisteminin tedarikine ilişkin Türkiye'nin pozisyonunun çok açık olduğunu da belirtti. Türkiye’nin çok ciddi füze ve hava tehdit ve tehlikesi altında olduğunu da bildiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları dile getirdi:

"İsim söylemeye gerek yok, hava tehdidi ve tehlikeleri bütün  etrafımızdaki ülkelerden geliyor. Bunu ortaya koyduk. Bunun çaresini bulmak  lazım. 2011'den sonra bu konu aciliyet kesbetti. Bunun üzerine NATO'ya müracaat  ettik. NATO ABD, Almanya ve Hollanda'dan birer patriot bataryasını görevlendirdi.  İncirlik, Gaziantep, Kahramanmaraş'a geldiler. Takriben 1,5 yıl kadar görev  yaptılar ve daha sonra ‘biz ayrılacağız’ dediler. Dolayısıyla bizim bu şekilde  geçici birtakım önlemlerle bekamızı sürdüremeyeceğimizi, dolayısıyla bunu  edinmemiz gerektiğini aklı olan herkes gördü. Bu esasen 90’lı yılların sonundan  itibaren hava, füze savunmamızın nasıl olacağı meselesi TSK ve Türkiye’nin  problemiydi. Bununla ilgili birçok çalışma zaten yapıldı. 2011 bunu biraz daha  hızlandırdı. Bunun üzerine mevcut arayışlarımız daha sistematik hale getirildi.  Kriterler belirlendi, görüşmeler başladı."

Bu konudaki çalışmaları da anımsatan Akar, şöyle konuştu:

"Bu konudaki kriterler nedir?
 Kriterlerimizin birincisi ‘yeteri kadar  pazar olduk, bundan sonra olmayacağız’ diyoruz. Herhangi bir silahı, aracı  aldığımızda bunun teknolojisini, üretimini, bunun ihracını, modernizasyonunu  istiyoruz. Bu konuda konuşmalar, görüşmeler vs... Belirlenen kriterlere en uygun  cevabı veren Rusya ile anlaşma sağlandı ve imzalar atıldı ve bu gerçekleşti. Hala  bu durumda iken ABD dahil NATO’daki müttefiklerimize hava savunma sistemleri  tedariki için talep mektupları yazdık. ABD tarafından 17 ay sonra cevap verildi.  Dolayısıyla bizim buradaki acil ihtiyacımız görmemezlikten gelinmemeli. Bizim  NATO’dan koptuğumuz yok. Biz NATO’ya karşı hangi sorumluluklarımız varsa bunları  eksiksiz, aksaksız yerine getiriyoruz."

F-35 savaş uçağı projesine yönelik yapılan bazı açıklamaları da anımsatan Bakan Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor  görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam  ediyor. Kasım'da bu uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili  Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı." ifadelerini kullanduı.

KRİTİK DURUMLAR VAR

Türkiye’nin çevresinde askeri ve siyasi anlamda ciddi hassasiyetin,  kritik durumların olduğuna dikkati çeken Akar, bunları yakından takip edildiğini  belirtti.

"Bu konuda bizim hata yapmamamız lazım." diyen Akar, muhtemel her  türlü gelişmeye karşı hazırlık yaptıklarını söyledi. Münbiç ve Fırat’ın  doğusundaki terör hedeflerine işaret eden Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz burada sabırla, dirayetle kişilik ve kimliğimizle ilerlemeye  devam ediyoruz. Orada da planlarımız, programlarımız hazır. Bu işin olabildiğince  görüşerek, konuşarak NATO ile diğer müttefiklerimizle iş birliği halinde çözmeye  çalışıyoruz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında da aynı şey geçerliydi.  Onların farklı yaklaşımı üzerine biz gereğini yaptık. Dolayısıyla bu konuda da  biz hazırlıklarımızı yaptık. Gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Ülkemizin ve  milletimizin hak ve menfaatlerini korumak, kollamak için ne lazımsa onları da  yeri ve zamanı geldiğinde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim buradaki  hedefimiz sadece ve sadece teröristler. Onun dışında bizim oradaki kökü, kökeni  ne olursa olsun halkla bir sorunumuzun olmadığını her zaman söylüyoruz."

Fırat'ın batısındaki terör hedeflerinin temizlendiğinin altını çizen da Bakan Hulusi Akar, sözlerine devam etti:

"Doğusundan ise bize roket, havan atıyorlar. Hafif silah atıyorlar. El  yapımı patlayıcıları kullanıyorlar, 30-40 kilometre mesafeden model uçakları  kullanarak bizim karakollarımıza, insanımıza bunlarla saldırıyorlar. Bu risk ve  tehdit altında hiçbir ülke yaşayamaz ve bunu hiçbir ülke kabul etmez. Bu  teröristlerin 30-40 kilometre güneye gitmesi, silahlarının toplanması ve bu güven  altına alınacak bölgede TSK’nin bulunmasının gerektiğini belirtiyoruz. Bu  şekliyle orası güvenli bölge haline dönüşecek. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine  Türkiye'den 315 bin kişi geldi, güvenli olduğu için oralarda yaşayan Suriyeli  kardeşlerimiz evlerine döndü. Burada da aynı şekilde yüz binlerce bir dönüş  yapabilecek rakamdan bahsediliyor. Bizim amacımız hudutlarımızın ve halkımızın  güvenliğini sağlamak. Bu nasıl olacak? Olacak, bunun başka çaresi yok diye  muhataplarımıza söyledik, söylemeye devam ediyoruz."

Yorumlar (0)