Evlerini su bastı ve 5 kilometrelik...

Nevşehir'in Avanos ilçesi Çalış beldesinde 15 evi su basmasından sonra yapılan incelemelerde, yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda, içerisinde su birikintisi olan bir yer altı şehri ortaya çıktı.

GÜNCEL 08.06.2019, 16:18 08.06.2019, 16:22
683
Evlerini su bastı ve 5 kilometrelik...

Avanos ilçesinde bulunan 2 bin 200 nüfuslu Çalış beldesinde 15 kişi evlerinin henüz bilinmeyen bir sebeple tabandan su aldığını fark ederek, durumu belediye ekiplerine bildirirken, eve gelen ekipler, oluşan su birikintisini boşalttı ve çalışma başlattı. Ekipler, çoğunluğu yan yana bulunan tek katlı evlerin yaklaşık 50 metre ilerisinde bulunan ve daha önce belde sakinlerinin bilmedikleri sebebiyle 2 girişini taş yığınıyla kapattıkları tünelde çalışma yaptı. Kepçe yardımıyla tünelin girişi açıldı. Tünelin belli bir kısmına doğru ilerleyen ekipler ve vatandaşlar tünel olarak bildikleri yerin yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda yer altı şehri olduğunu fark etti. 

Yaşam odaları tüneller ve ibadet alanları

Yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen yeraltı şehrinin içerisinde su birikintileri görüldü. Yeraltı şehri üzerinde bulunan 15 evde oluşan su birikintisinin bu nedenle oluştuğu öğrenildi. Yeraltı şehrinde yaşam odaları, tüneller ve ibadet alanlarının bulunduğu belirtildi.

Belde sakinlerinden Alaaddin Sarıtaş, yer altı şehrinin 4 odadan oluştuğunu söyleyerek, "Buraya yurtdışından çok insan geldi. Eskiyi de kimse bilmediği için pek fazla kişiyi inandıramadık ve bilgilendirme yapamadık. Evleri su basınca belediye başkanımız Kazım Yılmaz buraya kepçe ile gelerek açtırdı. 

20 yıl önce 'tehlike arz ediyor' diye kapatılmış

Burası 3 katlı ve biz birinci katında bulunuyoruz. Şehir 20 sene önce açılmış ve o dönemki belediye başkanı bir çocuk buraya düştüğü için 'tehlike arz ediyor' diye kapattırmış. Burada 5 kilometrelik bir yer var ve içerisinde kilisenin olduğundan bahsediliyor. Biz buranın turizme kazandırılmasını istiyoruz. İnşallah bununla ilgili güzel haberler alacağımıza inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Çalış'ta yaşayan Zekeriya Yılmaz ise, "Özellikle son dönemde bizlerin evleri su altında kalıyordu. Oturduğumuz  yerler sular altında kalınca belediyeye müracaat ettik. Belediye başkanı buraya gelerek bir araştırma yaptı. Buraya kepçe vuruyorlar. Kepçe vurduktan sonra yeraltı şehri olduğu ortaya çıkıyor. Biz burasının turizme kazandırılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)