Bordo Bereliler Musul İçin Teyakkuzda!

IŞİD'in Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na baskın düzenlediği haberinin ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı teyakkuza geçirildi.

GÜNCEL 12.06.2014, 10:31 12.06.2014, 10:34
728

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na baskın düzenleyip 49 kişiyi rehin aldığı haberinin Ankara’ya ulaşmasının ardından, Özel Kuvvetler Komutanlığı teyakkuza geçirildi. Siyasi direktif verilmesi halinde, bordo berelilerin üzerinde çalıştıkları nokta operasyon seçeneklerini anında hayata geçirebileceği belirtildi.

İLK SEÇENEK ÖZEL KUVVETLER

Musul Başkonsolosu ile binadaki personelin rehin alındığı bilgisi üzerine, ilk seçenek olarak Özel Kuvvetler operasyonu ile söz konusu personelin kurtarılması üzerinde duruldu.

2. ADIM ASKERİ HAREKAT

IŞİD’in Musul’un ardından Kerkük’ü de işgal etmesini önlemeye yönelik daha geniş ölçekli askeri harekat seçeneği ise ikinci adım olarak masada tutuluyor.

SİYASİ DİREKTİF BEKLENİYOR

Genelkurmay, çalışmalarını Kara ve Hava Kuvvetleri Karargâhları’yla koordineli şekilde yürütürken, bölgeden gelen istihbarat eşzamanlı olarak MİT’le paylaşılıyor. Planlaması yapılan operasyon seçenekleri ise bu yönde bir siyasi direktif verilmesi halinde devreye girecek.


Kaynak: Haberler.com

Yorumlar (0)