Bedelli ücreti ne kadar?

Bedelli askerliğin kalıcı hale geleceğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurmasıyla beraber gözler bedelli ücretinin ne kadar olacağına çevrildi.

GÜNCEL 19.02.2019, 09:06
132
Bedelli ücreti ne kadar?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bedelli askerliğe her yıl 145 bin kişinin müracaat edebileceğini ve bir aylık eğitimin ardından da yükümlülerin askerliklerini tamamlamış sayılacakları bilgisini paylaşmıştı. Fakat bir yıl içinde müracaatların 145 binden fazla olması halinde nasıl bir eleme yapılacağı konusunda net bir bilgi yok. 145 bini aşan rakamın bir sonraki yıl ya da yıllara aktarılıp aktarılmayacağı da bilinmiyor. Sayının bir sonraki yıla aktarılması halinde her yıl yükümlü sayısının katlanarak yükselebileceği görülüyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret üzerinde de çalışıldığı belirtildi.

BAŞVURUYA GÖRE ÜCRET

Kulislerde, bedelli askerlik için yurtdışında ikamet eden Türklerin yararlandığı dövizli askerlik uygulamasındaki gibi 2 bin Euro (yaklaşık 12 bin TL) üzerinde durulduğu fakat yığılmanın önlenmesi sebebiyle bedel miktarının 2 bin Euro’nun üzerinde olabileceği öne sürülüyor. Bedel ücretinin başvuru sayısı da gözönünde bulundurularak her yıl yeniden belirlenebileceği de dile getirilen iddialar arasında.

ZORULU 6 AY

Yeni askerlik sistemine göre yükümlüler halen 12 ay olan askerliği 6 ayda bitirebilecek. İsteyenler ise 6 ay daha ücret karşılığı askerliğe devam edebilecek.  Fakat bu sürede ödenecek aylığın ne kadar olacağı da cevabı aranan soruların başında geliyor. Ücretin asgari ücret ya da biraz üzerinde olabileceği, askerlik görevini yapanlara sağlanan genel sağlık sigortasının, eş ve çocukları da kapsayabileceği ifade ediliyor.

Yeni sistemde bazı meslek gruplarına kolaylık sağlanması da çalışmalar arasında. Üzerinde çalışılmaya devam eden yeni sistemde öğretmenlere, profesyonel sporculara, akademisyenlere, hâkim ve savcılara kariyerlerini etkilemeyecek şekilde askerliklerini yapabilmeleri için seçenekler sunulması öngörülüyor.

Yorumlar (0)