Bedelli Askerlik'te yeni süreç

Yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını açıklayan Milli Savunma Bakanı Akar, 12 ay olan zorunlu askerlik süresinin 6 aya düşeceğini ifade etti. Bedelli askerlik yapacak olanlar, 31 bin 343 lira karşılığında 1 ay zorunlu askerlik yapacak ve terhis olacak.

GÜNCEL 09.03.2019, 09:48
305
Bedelli Askerlik'te yeni süreç

Yeni askerlik sisteminin ayrıntılarını açıklayan Milli Savunma Bakanı Akar, 12 ay olan zorunlu askerlik süresinin 6 aya düşeceğini ifade etti. Bedelli askerlik yapacak olanlar, 31 bin 343 lira karşılığında 1 ay zorunlu askerlik yapacak ve terhis olacak.

Her yıl 145 bin genç...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. 12 ay olan zorunlu askerlik süresinin 6 aya düşeceğini söyleyen Hulusi Akar, silah altına alınacak herkesin 1 ay temel askerlik yapacağını ifade etti. Yeni sisteme göre, lise mezunu ve altı gençler 1 ay temel askerlik yaptıktan sonra, 5 ay kıta görevi yapacak. 2 yıllık meslek yüksekokul mezunları da isteğe bağlı olarak, yedek astsubaylıktan faydalanabilecek. 

Sistemin önemli hususlarını grafik üzerinde gösteren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, şunları ifade etti:

“Bir, yükümlü kaynağımız var. Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Daha sonra da bildiğiniz gibi yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar. 1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

1+5+6 sistemi

Bu bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak, toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra bu erlere, ‘kalmak ister misiniz’ diye soracağız. Bu süre zarfında sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak, bu maaşlı olacak. Maaşlı 6 aylık süre bittikten sonra komutanları ve görev sürecindeki değerlendirmeleri başarılı olduğu takdirde bu gençlerimiz sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek.”

Yedek astsubaylığı da anlatan Akar, meslek yüksekokulu mezunlarının yedek astsubay olabileceğini belirtti. Milli Savunma Bakanı Akar, “Şimdi ‘Sen mesleğinden kopma, elektrik, torna, otomobil, kimya, sağlık ne varsa o mesleğe devam edin. Bunun da bir karşılığı var’ diyoruz ve yedek astsubay olarak kendilerini istihdam ediyoruz. Bu gencimiz geldiğinde 2 ay temel askerlik sınıf eğitimi alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Daha sonra kıtalara gittiğinde 10 ay süreyle maaş alacak. Bu 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek, isterse durum ve şartları, hakkındaki değerlendirmeler uygunsa gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek” dedi. Lisans ve lisansüstü eğitim görenlerin ise yedek subay olacaklarını dile getiren Akar, bunların da iki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklarını, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklarını ve daha sonra terhis olacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)