Bedelli askerlik ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bedelli askerliğe ilişkin celp ve sevk tarihlerinin “www.turkiye.gov.tr” adresinden açıklandığı bildirildi. Peki, belgede yer alan bilgiler ne anlama geliyor?

GÜNCEL 25.11.2018, 12:12 25.11.2018, 12:14
294
Bedelli askerlik ile ilgili bilinmesi gerekenler

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bedelli askerlik yükümlüsü olan vatandaşların 21 gün temel askerlik yapacakları birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evrakını alabilecekleri tarihlerin “www.turkiye.gov.tr” adresinden ilan edildiği belirtildi.

Yükümlülerin durumlarına ait bilgileri, askerlik şubelerinden de öğrenebilecekleri vurgulanan açıklamada, temel eğitime sevk edilecek yükümlülerden yoklaması olmayanların yoklamalarını sevkleri öncesinde yapması gerektiği, yoklamasını yaptırmış olsalar bile rahatsızlığını beyan eden yükümlülerin muayene için tekrar askerlik şubelerine müracaat edebilecekleri kaydedildi.

Yapılması gerekenler:

-Sevk başlangıç ve sevk bitiş tarihleri arası 15 günde e-devlet üzerinden ya da askerlik şubesinden asal bedelli sevk başvurusu yapılması gerekiyor.

-Başvuru yaptığınız belgeyle birliğe katılım yapacaksınız. O belgede katılım tarihiniz, alacağınız yol parası vb. detaylar yazmakta olup belgeyi belirtilen tarih aralığında almaya dikkat edin.

-Yani, sevk bitiş tarihi 5 Ocak yazıyorsa 5 Ocak itibariyle askersiniz. İkamete göre 2 -3 gün yol izni veriliyor. Katılım yaptığınız tarih e-devletten ya da askelik şubesinden alacağınız belgede yazacak.

http://www.asal.msb.gov.tr/  den daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz

Yorumlar (0)