ABD'den o açıklamaya yalanlama geldi!

ABD Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'de 1000 kadar askerin bırakılacağı yönündeki haberin gerçeği yansıtmadığını ve Türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderilmesine yönelik planlamaların devam ettiğini belirtti.

GÜNCEL 18.03.2019, 09:59
24
ABD'den o açıklamaya yalanlama geldi!

Yapılan yazılı açıklamada, "Şubat ayında açıklanan planda herhangi bir değişiklik olmamıştır ve Başkan'ın ABD güçlerinin sayısının azaltılması konusunda Başkan'ın talimatlarını uygulamaya devam etmekteyiz" denildi.

ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda güvenli bölge oluşturma girişimlerinin sonuçsuz kalmasının ardından bu ülkede yaklaşık 1000 kadar asker bırakmayı düşündüğü bildirildi. Açıklamada, Türkiye ile görüşmelerin devam ettiği de vurgulandı.
ABD Genelkurmay Başkanlığı, "Dahası, Türkiye'nin Türkiye-Suriye sınırına yönelik güvenlik kaygılarının giderilmesi amacıyla Türk Genelkurmay Başkanlığı ile ayrıntılı askeri planlamalar yapmayı sürdürüyoruz. Bugüne kadar yapılan planlamalar yapıcı olmuştur ve önümüzdeki günlerde geliştirilecek bir konsept belirledik" dedi.

2 BİN ASKER

Türkiye, daha önce Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelere askeri operasyon düzenleyeceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, daha önce Türkiye'ye Suriye'de 30 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturulmasını önermişti.

ABD'nin Suriye'de 2 binin üzerinde askeri olduğu biliniyor. Bu birlikler, SDG'nin kontrol ettiği bölgelerde üslenmiş bir şekilde bulunuyor. ABD Başkanı Donal Trump, Aralık ayında IŞİD'le mücadelenin neredeyse bittiğini, bu sebeple ABD askerlerinin artık Suriye'den çekileceğini belirtmişti. Şubat ayında ise geri çekilmenin ardından yaklaşık 200'e kadar ABD askerinin Suriye'de kalmaya devam edeceği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)