Yüzbaşıyı yakan 'Game of Thrones davası'nda yeni karar

Öğretmen Yüzbaşı İskender Gülbahar, 4 yıl önce ordudan atıldı. Gerekçe, görev aldığı Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrencilere izlettiği Game of Thrones (Taht Oyunları) dizi oldu. İngilizceleri gelişsin diye son sınıf öğrencilere izletilen dizide, cinsel içerikli görüntüler olduğu iddiasıyla Gülbahar TSK’dan ihraç edildi. Gülbahar geri dönüş için açtığı davalarda sonuç alamadı. Son sözü Anayasa Mahkemesi söyledi... AYM yeniden yargılama kararı verdi.

Son Dakika 26.10.2016, 13:22
152
Yüzbaşıyı yakan 'Game of Thrones davası'nda yeni karar

Tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones dizisi, Maltepe Askeri Lisesi’ndeki görevli 4 subayın soruşturma geçirmesine neden olmuştu. Soruşturma
geçiren subaylardan en alt kıdemde olan yüzbaşı GülbaharTSK’dan ihraç edildi. İhraç kararının gerisinde izletilen dizide yer alan bir takım sahneler gösterildi. Hazırlatılan rapora göre dizinin bazı bölümlerinde cinsel görüntülerin olduğu kaydedildi.

KARARIN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTI
Ağsutos 2012’de TSK’dan ihraç edilen Gülbahar, bu kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) 1’inci Daire’de dava açmış, mahkeme, yüzbaşının TSK’dan ihraç edilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetmişti. Öğretmen Gülbahar bu kararın ardından Ekim ayında mesleğine geri döndü.
Milli Savunma Bakanlığı, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği göreve dönüş kararına itiraz ederek kararın düzeltilmesi davası açtı.

HEYET DEĞİŞTİ ORDUDAN ATILDI
AYİM 1’inci Dairesi tekrar davayı gündemine aldı. Ancak davayı değerlendirecek olan mahkeme heyetinde değişiklikler vardı. Sonuç olarak 2’ye karşı 3 oy ile
Yüzbaşı İskender Gülbahar ordudan atıldı. 
Gülbahar alınan kararın iptali için Avukatı Mahir Işıkay aracılığı ile AYM’ye başvurdu. AYM, oybirliği ile aldığı kararında iki hususa vurgu yaptı. 

AYM: HATALI KARARI DÜZELTİN
Kararda, Gülbahar’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiği vurgulandı. AYM kararında öne çıkan diğer husus ise, adil yargılanma hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere AYİM Birinci Dairesi’ne gönderilmesi oldu. Bu kararla birlikte, Gülbahar’ın yeniden mesleğe dönüşüne kapı aralanmış oldu.

'KARARI VERENLER TUTUKLANDI'
Hurriyet.com.tr'nin telefonla ulaştığı Gülbahar, TSK'dan atıldıktan sonra bir üniversitede İngilizce dersleri verdiğini belirtti. Gülbahar, kendilerine yönelik soruşturmanın FETÖ kumpası olduğuna emin olduğunu aktara Gülbahar "Bundan sonra bir aksilik çıkmazsa mesleğime dönmek istiyorum. Bizim o dönem atılmamıza sebep olan kişilerin tamamı 15 Temmuz sonrası ya tutuklandı ya meslekten atıldı. Bizim soruşturmamız ile ilgili tahkikatı yapan Abdulkerim Ünlü ve Tuğgeneral Cemalettin Doğan halen tutuklu. Ve bu isimler meslek ihraç edildi. Yine, meslekten atılmam yönünde karar veren hakim Albay Cemil Çelik meslekten atıldı. Bunların temel özelliğidir, kendilerine engel olarak gördükleri herkesi bir şekilde tasfiye ettiler.”


Gülbahar ile ilgili soruşturmayı yürüten isimlerden 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Doğan, 15 Temmuz sonrası tutuklandı.


Dinçer GÖKÇE-Hurriyet.com.tr
 

Yorumlar (0)