YDS sonuçları açıklandı! YDS sonuç sorgulama...

Uzun zamandır heyecanla beklenen YDS sonuçları bugün açıklandı. 2 Nisan’da gerçekleştirilen YDS sınavının sonuçları ile ilgili ÖSYM tarafından açıklama gelmişti. YDS sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.

Son Dakika 20.04.2017, 16:21
137
YDS sonuçları açıklandı! YDS sonuç sorgulama...

ÖSYM, bir yıl içinde İlkbahar ve Sonbahar'da olmak üzere 2 defa YDS sınavı yapıyor. 2 Nisan tarihinde yapılan YDS  İlkbahar dönemi sınav sonuçları 20 Nisan 2017 yani bugün açıklandı. YDS sonuçlarını https://sonuc.osym.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
  
YDS Hangi Diller İçin Yapılıyor?
 
ÖSYM Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça diller için hem ilkbahar döneminde hem de sonbahar döneminde olmak üzere yılda 2 defa sınav yapmaktadır. Diğer diller için ise sadece ilkbahar dönemi YDS sınavını yapmaktadır. YDS sınavının yapıldığı tüm diller ise şunlardır;
Arapça, Almanca, Çince, Bulgarca, Fransızca, Farsça, Danimarkaca, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Lehçe, Korece, Japonca, Portekizce, Rumence, Rusça, Macarca, Ukraynaca ve Sırpça’dır.
 
YDS Puanı Nasıl Hesaplanır?
 YDS’de 80 soru sorulmaktadır. Her bir sorunun değeri de 1.25 puandır. Adayın doğru vermiş olduğu sayı ile 1.25 çarpılarak elde edilen sonuç YDS puanı olmaktadır. Örneğin 40 doğru cevap veren aday 40x1.25= 50.00 puan alacaktır. 60 doğru cevap sayısına ulaşan da 60x1.25= 75.00 puan alacaktır.
 YDS Seviyeleri ve Puanları
 Yabancı dil seviyeleri, sınava giren tüm adaylar için geçerli olacak şekilde 100 tam puan üzerinden değerlendirilmektedir. Değerlendirilmesi yapılan ve hesaplanan puanların da belli bir seviyesi bulunmaktadır.
 90 – 100 puan arasında olanlar A seviyesi
80 – 89 puan arasında olanlar B seviyesi
70 – 79 puan arasında olanlar C seviyesi
60 – 69 puan arasında olanlar D seviyesi
50 – 59 puan arasında olanlar E seviyesi
olarak kabul edilir. Sınava girmiş olan adayların almış oldukları sonuçlara göre belirlenecek olan seviyelerden hangisine ne miktarda bir tazminat ödemesi yapılacağı mevzuat çerçevesinde tespit edilir. 
 YDS Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?
 ÖSYM’nin almış olduğu karar doğrultusunda, adayların YDS sınavından alacakları puanların geçerlilik süresi kurumların kendi mevzuatlarında yer alan süre kadar olmaktadır. Adayların YDS puanlarının geçerlilik süresi , başvuru yapılacak olan kurum tarafından belirlenecektir. Bununla birlikte de YDS sınav sonuçları Yabancı Dil tazminatıyla ilgili olarak da 375 sayılı kanun  hükmünde olan kararnamenin 2. Maddesince adayların sınavdan almış oldukları puanlar sınavın gerçekleştirildiği tarih itibariyle 5 yıl süre ile geçerliliğini koruyacaktır. Belirlenen bu 5 yıllık sürenin sonunda, aday sınava girmemişse yabancı dil düzeyi bir alt düzeye inmiş olarak kabul edilmektedir. C düzeyinde olan adayların da almış oldukları yabancı dil tazminatları da kesilmektedir. 
 Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Ödenir?
 15 Nisan 1997 tarihinde yürürlüğe giren ‘’Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarına İlişkin Esaslar’ın 3. Maddesinin 3. Fıkrasına göre;
Savcılar ve Hakimler,
Mülki İdare Amirleri, 
Dışişleri Bakanlığı’ndaki meslek memuru kişiler,
Daire Başkanı ile daha üst yönetim görevinde olan kişiler,
Üniversitelerin öğretim elemanları,
Mütercimler ve tercümanlar,
 Öğretmenler için ödenecek olan yabancı dil tazminatıyla ilgili olarak onay işlemi gerekmemektedir. 
Yukarıda belirtilmiş olan görevlerin dışında çalışmakta olan kamu görevlisi kişilerin ise YDS’de belirlenen seviyedeki puana sahip olması durumunda yabancı dil tazminatını alabilmesi için ita amirinden, personelin yabancı dil bilgisinden görev içinde yararlanılıp yararlanılmadığına ilişkin onay alınması koşulu getirilmiştir. 
 YDS Puanları ve Memurların Dil Tazminatları
 YDS sınavından alınan puanlara göre tazminat oranı da değişiklik göstermektedir. Tazminat miktarları şu şekildedir;
 A seviyesi 90 – 100 puan arası  1500
B seviyesi 80 – 89 puan arası     600
C seviyesi 70 – 79 puan arası     300
D seviyesi 60 – 69 puan arası        X
E seviyesi 50 – 59 puan arası         XYDS sınavına giren adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM’nin resmi internet sitesine girerek buradan T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilirler. Adaylara sınav sonuçları için ayrıca sınav sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır. 

Kaynak:Vatan

Yorumlar (0)